LPR · Przegląd źródeł

Przegląd źródeł · 16.10.2026

Własny system LPR na przemysłowym SBC bez GPU: odpowiedzi na pytania

16 854 potwierdzonych ustaleń · 1 566 cytowanych w tekście

Baza: koncepcja właściciela.

Źródła i oznaczenia
  • [F…] to ustalenia badania roju lpr-cpu-sbc, potwierdzone przez weryfikator. Jest ich 16 854. Każde ma cytat i adres strony (pack/findings.jsonl, wykaz cytowanych w LPR-zrodla.md).
  • [T…] to wartości z tabeli komponentów roju (pack/table.xlsx).
  • S to szacunek albo założenie. Lista jest na końcu każdej części.
  • Obliczenia są w decyzja/obliczenia/sXX.py, a wyniki w sXX.out.
  • Wyniki uzyskane na tablicach chińskich, brazylijskich, indyjskich i innych są oznaczone, bo nie przenoszą się wprost na tablice polskie.

Odpowiedzi na pytania właściciela

Jakie modele mają najlepszą skuteczność?

Ograniczenie danych. Żaden otwarty model nie ma w źródłach wyniku na publicznym zbiorze polskich tablic. Najlepsze wyniki europejskie pochodzą z małego zbioru OpenALPR-EU (108 obrazów).

OCR. Najlepiej czytają modele uczone na tablicach:

Ogólne silniki OCR bez douczenia wypadają słabo. Na tablicach indonezyjskich pełne dopasowanie daje PaddleOCR 39%, EasyOCR 27%, Tesseract 17% . Największy przyrost daje łączenie odczytów: fuzja ośmiu modeli podnosi średni wynik z 92,4% do 97,6% (średnia z ośmiu zbiorów z różnych krajów) .

Wykrywanie tablicy. Detektory YOLOv9 z pakietu open-image-models mają wg autora mAP50 0,92–0,966 . Licencji fast-plate-ocr, open-image-models i PARSeq źródła nie podają.

Wykrywanie pojazdu nie ogranicza skuteczności. Czułość wynosi 99,92% , więc decydują czas i licencja:

Szczegóły: część 1

Jaką architekturę wybrać: jeden model do pojazdu i drugi do OCR na wybranych klatkach czy dwa substreamy (oraz warianty C i D)?

Rekomendacja dla jednego pasa ze szlabanem: połączenie D + C ze śledzeniem i głosowaniem.

  1. Sygnał z pętli przez wejście sterownika szlabanu albo z radaru otwiera okno zdarzenia .
  2. Strumień 4 MP jest dekodowany sprzętowo.
  3. Detekcja pojazdu działa na obrazie 640×360.
  4. OCR dostaje wycinek tablicy z pełnej rozdzielczości, o szerokości co najmniej 100 px .
  5. Na pojazd przypada 10–20 wycinków , a głosuje się całym ciągiem po walidacji formatu.

Wariant C jest tani przy dekoderze sprzętowym. Dwie kamery 4 MP przy 25 kl./s zajmują ok. 10–11% dekodera RK3588 przy kamerach nadających H.265 ; przy H.264 deklarowana przepustowość jest o połowę mniejsza , więc ok. 20% (obliczenia/s02.py, s05.py). W przykładzie z kamerą 4 MP, obiektywem 12 mm i odległością 10 m tablica ma 140 px, a w tym samym kadrze zmniejszonym do 640×360 tylko 33 px, czyli tyle, ile wynosi granica odczytu 30 px .

Wariant B oszczędza dekodowanie, ale ma problem z synchronizacją. Pomiaru rozjazdu strumienia głównego i substreamu jednej kamery źródła nie zawierają. Najlepsza znaleziona synchronizacja programowa strumieni siedmiu różnych kamer zostawia rozjazd do 50,5 ms . Taki rozjazd przy 30 km/h przesuwa pojazd o 42 cm, czyli o 81% szerokości tablicy. Wycinek trzeba poszerzyć albo ponownie wykryć tablicę w klatce głównej. Wariant B jest właściwy, gdy SoC nie dekoduje sprzętowo kodeka kamery, np. Raspberry Pi 5 z kamerą H.264 .

Wariant A zostaje w postaci logiki śladu pojazdu. Głosowanie z wielu klatek wygrywa z wyborem najlepszej klatki: w WINK 92,0% wobec 79,5% .

Szczegóły: część 2

Skąd pobrać bazy do treningu dla Polski i Europy?

Darmowe polskie dane są małe.

Duże polskie zbiory są płatne. Unidata ma 83 793 zdjęcia polskich tablic, a w zbiorze wielokrajowym 220 474 zdjęcia z Polski . Żaden darmowy polski zbiór nie ma licencji, która wprost dopuszcza zamknięty produkt komercyjny.

Europa.

Pretrening.

Dane syntetyczne dają duży zysk przy małej liczbie prawdziwych zdjęć. Na tablicach chińskich 4750 prawdziwych zdjęć z syntezą dało 99,0%, a 50 tys. samych prawdziwych 96,7% . Pomiaru dla tablic polskich brak.

Szczegóły: część 3

Jakie wybrać kamery CCTV?

Wymagania. Zwykła kamera z ręczną migawką i ekspozycją:

Rozdzielczość. Kamera 2 MP z obiektywem ustawionym na pas wystarcza na 2–10 m (obliczenia/s04.py). Kamera 4 MP daje zapas pikseli na szeroki kadr i duże kąty: z obiektywem 6 mm utrzymuje co najmniej 130 px do 11 m (obliczenia/s04.py).

Konkretne kamery.

Dedykowana kamera LPR Hikvision kosztuje 1286,58 € brutto , czyli ok. 13,7 razy więcej (przy cenie Dahua 93,63 € S). Większość jej funkcji przejmuje SBC.

Szczegóły: część 4

Jak osiągnąć 99%?

Definicja. Dla szlabanu liczy się tylko poprawny cały numer na przejazd, czyli wykrycie × odczyt. Brytyjski standard 98% × 95% daje 93,1% .

Stan systemów komercyjnych. Jedyny niezależny test przy wolnym ruchu (tablice USA) dał 70,0% i 55,3% na pojazd . Testu na polskim parkingu brak w źródłach.

Gdzie jest luka do 99%. Leży w odczycie znaków, nie w detekcji:

Błędy stałe. W 700 brytyjskich błędnych odczytach 72,6% powodowały śruby w obrębie znaków, a 23,0% zabrudzenia . Takie błędy powtarzają się na każdej klatce i głosowanie ich nie usuwa. Jeśli 1% pojazdów ma taki stały błąd, system nie przekroczy 99%.

Zmierzone zyski technik (na tablicach spoza Polski):

Najbliżej 99% jest połączenie tych technik z poprawnym ustawieniem kamery. Super-rozdzielczość przy wycinkach 80–150 px nic nie daje .

Potwierdzenie. Wykazanie 99% z jednostronną ufnością 95% wymaga co najmniej 299 przejazdów bez błędu; przy 5 błędach 1049, przy 10 błędach 1693 przejazdów (obliczenia/s06.py).

Szczegóły: część 6

Jak rozpoznawać tablice przy dużych kątach najazdu?

Deklaracje producentów. Większość deklaruje 25–35° w poziomie i 30–40° w pionie . Genetec deklaruje 50° w poziomie, model Intel barrier-0001 ±45° . Plate Recognizer zaleca do 45°, a sam silnik ma czytać do 70° z boku i 53° w pionie . Niezależnych pomiarów silników komercyjnych w przedziałach kąta źródła nie zawierają; poradnik projektowy podaje orientacyjnie: 0–15° ponad 98%, 15–30° 90–98%, 30–45° 60–85%, powyżej 45° poniżej 50% .

Co zawodzi. Poza granicą najpierw zawodzi OCR, nie detekcja: powyżej 45° tablica jest wykrywana, ale tekst się nie rozczytuje .

Skuteczne metody:

Odczyt do ok. 45° jest realny, gdy po skróceniu perspektywicznym tablica ma co najmniej 100 px szerokości i działa programowe prostowanie (synteza z części 7). Pomiaru 99% przy kącie powyżej 30° źródła nie zawierają.

Montaż. Kamera 1,5 m od osi pasa zachowuje kąt nie większy niż 30°, gdy tablica jest czytana co najmniej 2,6 m przed kamerą S (obliczenia/s07.py).

Szczegóły: część 7

Jaki sprzęt jest najlepszy, a jaki najrozsądniejszy cenowo?

Najlepszy ARM: przemysłowy komputer na RK3588J lub RK3588. Przykłady:

NPU 6 TOPS wykonuje detekcję w 14–41 ms zależnie od modelu: YOLOX-nano 14 ms, YOLO11n 18,5 ms, YOLO26n 41,2 ms . Przy 2 kamerach po 12 kl./s zajmuje to 34–44% czasu NPU dla dwóch pierwszych modeli i 99% dla YOLO26n (obliczenia/s05.py). Dekoder ma 5,4–21,6 razy więcej mocy, niż potrzebują dwa strumienie 4 MP (obliczenia/s05.py). Cen wersji przemysłowych RK3588J brak w źródłach.

Najrozsądniejszy cenowo ARM: RK3576. Seeed reComputer Industrial kosztuje 299 USD , a Geniatech XPI-3576 pracuje w −40…85 °C . NPU 6 TOPS podają producenci , zmierzonych czasów brak w źródłach.

Odpadają:

x86 jako porównanie. N100 z OpenVINO (YOLOv8n INT8, 23,6 kl./s w benchmarku Intela; urządzenia ustalenie nie podaje) wystarcza tylko w trybie wyzwalanym 2×5 kl./s, przy 42% mocy . Wygrywa, gdy modele mają operatory nieobsługiwane przez RKNN albo gdy wymagane jest jądro główne Linuksa bez BSP dostawcy .

Szczegóły: część 5

Jaką architekturę oprogramowania zastosować i jakie modele AI do jakich zadań?

Zadanie Gdzie działa Model (licencja) Uwagi
Wyzwolenie zdarzenia wejście SBC pętla przez sterownik szlabanu albo radar detekcja w obrazie jako drugi kanał (motocykl, awaria pętli)
Dekodowanie 2× 4 MP VPU (rkmpp) — jądro BSP Rockchip
Detekcja pojazdu na 640×360 NPU YOLOX lub PicoDet (Apache 2.0) ; YOLO Ultralytics tylko z licencją komercyjną (AGPL-3.0) YOLOX-nano 14 ms na NPU RK3588
Śledzenie CPU SORT lub ByteTrack ślad pojazdu zbiera 10–20 wycinków
Detekcja tablicy w wycinku 4 MP NPU detektor tablic doszkolony na danych PL/UE (open-image-models YOLOv9 jako punkt wyjścia, licencja nieznana ) wycinek ≥100 px
Prostowanie CPU 4 narożniki + homografia przy kątach ponad ok. 30° (część 7)
OCR CPU A76 albo NPU model uczony na tablicach (fast-plate-ocr, PARSeq douczony) OCR wycinka: LPRNet 1,3 ms na i7 z OpenVINO , fast-plate-ocr 2,9 ms na Apple M1 , model CNN + Attention-LSTM ok. 62,5 ms na CPU Pi 5
Decyzja CPU głosowanie całym ciągiem po walidacji formatu PL/UE, fuzja 2–3 modeli OCR pewność tylko do rozstrzygania remisów

Szczegóły: część 1 i część 2

Co może dać więcej niż zwykłe systemy LPR?

Wyróżniki uszeregowane według wartości dla klienta parkingu i wykonalności na SBC:

  1. Asystent ustawienia kamery z oceną gotowości stanowiska. Wg Plate Recognizer zasady ustawienia decydują o 75% albo 98% skuteczności . Przy 500 wjazdach na dobę to 125 albo 10 interwencji (obliczenia/s08.py).
  2. Ciągła diagnostyka jakości obrazu i dryfu kamery z alarmem .
  3. Głosowanie wieloklatkowe z walidacją formatu i pewnością każdego znaku. Głosowanie zmniejszyło błędy o 61%, fuzja modeli o 68% (obliczenia/s08.py).
  4. Ścieżka wyjątku dla pojazdu bez odczytu: typ, kierunek, kolor w dzień i zdjęcie do szybkiej korekty .
  5. Uczenie na poprawkach operatora. Zwiększenie liczby etykiet z 3 tys. do 18 tys. podniosło skuteczność z 95% do 98,6% . Trening odbywa się poza SBC.
  6. Kierunek ruchu i typ pojazdu .
  7. Marka, model i kolor jako kontrola zgodności z tablicą. Kolor jest wiarygodny tylko w dzień .
  8. Rozpoznawanie niezależne od układu tablicy, z krajem .

Model wizyjno-językowy 3B generuje na SBC 5–7 tokenów/s , co daje szacunkowo 3,2–4,9 s na zapytanie, a przy wolniejszym pomiarze ok. 84 s S (obliczenia/s08.py); nadaje się tylko do asynchronicznej drugiej opinii. Super-rozdzielczość przy wycinkach 80–150 px nie daje zysku .

Szczegóły: część 8


Luki w źródłach


Część 1Modele o najlepszej skuteczności dla każdego zadania

Które otwarte modele dają najlepszą skuteczność wykrywania tablic i rozpoznawania ich treści (OCR) na tablicach europejskich i polskich? Podaj wyniki dokładnie: zbiór danych, metrykę (dokładność całego ciągu na pojazd lub na obraz, dokładność znaków), warunki i licencję modelu.

OdpowiedźŹródła nie zawierają wyniku żadnego otwartego modelu na publicznym zbiorze polskich tablic. Najwyższe wyniki na tablicach europejskich pochodzą z małego zbioru OpenALPR-EU (108 obrazów): modele badawcze Fast-OCR i CR-NET odczytują cały ciąg poprawnie w 97,2% i 96,3% przypadków, choć nie widziały tego zbioru w treningu , a system YOLO + CR-NET osiąga 97,8% wobec 91,7% komercyjnego OpenALPR . Gotowy do pobrania fast-plate-ocr osiąga wg autora 92,5% całego ciągu na tablicach z ponad 40 krajów Europy i 93,3% w wersji globalnej . PARSeq na zbiorze GLPD (74 kraje) odczytuje cały ciąg w 87,93% przypadków . W wykrywaniu tablic najlepiej opisane są detektory YOLOv9 z pakietu open-image-models (wg autora mAP50 0,92 przy wejściu 384 i 0,966 przy 608) . Licencji fast-plate-ocr, open-image-models, CR-NET, Fast-OCR i PARSeq źródła nie podają; licencje detektorów omawia s01-q3.

Model (zadanie) Zbiór, region Metryka Wynik
Fast-OCR / CR-NET (OCR) OpenALPR-EU, 108 tablic, spoza treningu cały ciąg na tablicę 97,2% / 96,3%
YOLO + CR-NET (system) OpenALPR-EU, średnia z 5 przebiegów cały ciąg na obraz 97,8%, błędne 3 różne obrazy
OpenALPR (komercyjny, odniesienie) OpenALPR-EU jw. 91,7%
fast-plate-ocr european-plates-mobile-vit-v2 walidacja autora, >40 krajów Europy, >40 tys. tablic treningowych plate_acc = cały ciąg 92,5%, wg autora
fast-plate-ocr global-plates-mobile-vit-v2 walidacja autora, >65 krajów jw. 93,3%, wg autora
PARSeq na wycinkach z YOLOv5m GLPD, test, 74 kraje cały ciąg; NED 87,93%; 92,24%
YOLO + OCR (projekt seminaryjny) OpenALPR-EU, 98 obrazów cały ciąg; znaki 75,51%; 81,25%
YOLOv9-t-384 / YOLOv9-s-608 (detekcja) open-image-models, zbiór nienazwany P / R / mAP50 0,942 / 0,863 / 0,92 i 0,957 / 0,917 / 0,966, wg autora
YOLOv5m (detekcja) GLPD, test mAP50 94,85%
YOLOv12 (detekcja) 744 obrazy, Rumunia precyzja / F1 99,6% / 97,8%

Dowody

Warunki i rozbieżnościOpenALPR-EU zawiera 108 obrazów z pojazdem wyśrodkowanym i dużym w kadrze ; jeden obraz to 0,93 pkt proc., a 97,8% daje 95-procentowy przedział ufności 93,5–99,5% (obliczenia C). Wyniki fast-plate-ocr to walidacja autora; dokładność dla poszczególnych krajów leży w plikach repozytorium, nie w ustaleniach . Model europejski należy do starszej linii utrzymywanej tylko do wnioskowania , a dla aktualnych modeli CCT README nie podaje dokładności w tekście . Wynik bliski 99% występuje tylko w obrębie jednego chińskiego zbioru: LPRNet ma 99,64% na walidacji CCPD, ale na trudnym teście CCPD zgodność długości ciągu spada do 0,7278 . Zbiór ELP 1.0 zawiera polskie tablice, ale jego licencja wyklucza użycie w aplikacjach komercyjnych ; RodoSol-ALPR i UFPR-ALPR służą tylko do badań akademickich . Brak danych w źródłach: wynik otwartego modelu na zbiorze polskich tablic (zbiór z Katowic istnieje, ale bez wyniku modelu ).

Które podejście do OCR czyta tablice najdokładniej: modele CTC dedykowane tablicom (LPRNet, fast-plate-ocr), rozpoznawacze tekstu scenicznego (PARSeq, CRNN, SVTR), ogólne silniki OCR (PaddleOCR, EasyOCR, Tesseract) czy modele wizyjno-językowe; jak każde z nich radzi sobie z tablicami dwuwierszowymi i podobnymi znakami?

OdpowiedźNajdokładniej czytają modele uczone na tablicach: dedykowane modele wykrywające znaki (Fast-OCR, CR-NET) i rozpoznawacze tekstu scenicznego douczone na tablicach (PARSeq, ViTSTR); ogólne silniki OCR bez douczenia i modele wizyjno-językowe zostają w tyle. Na OpenALPR-EU Fast-OCR osiąga 97,2%, CR-NET 96,3%, CRNN 93,5% ; na GLPD PARSeq osiąga 91,88% na walidacji wobec 72,24% CRNN (na teście PARSeq 87,93%, CRNN nie testowano) ; na brazylijskim UFPR-VeSV PARSeq-Tiny osiąga 98,0% i wyprzedza dedykowany GP-ALPR . Ogólne silniki wypadają słabiej: na 500 indonezyjskich tablicach pełne dopasowanie PaddleOCR wynosi 39%, EasyOCR 27%, Tesseract 17% . Największy przyrost daje łączenie odczytów: fuzja kilku modeli podnosi średnią z 92,4% do 97,6% . Tablice dwuwierszowe czytają modele wykrywające znaki i OCR z detektorem linii tekstu; modele bez segmentacji znaków ich nie czytają .

Podejście Wynik Tablice dwuwierszowe Podobne znaki
Wykrywanie znaków: Fast-OCR, CR-NET 97,2% / 96,3% OpenALPR-EU; 59,6% / 58,7% na pochylonych (CD-HARD) czyta; połowa znaków pod innymi = dwa wiersze, także przy pochyleniu CR-NET łączy „O” i „0” w jedną klasę ; zamiany cyfra↔litera wg układu tablicy
Bez segmentacji: LPRNet (CTC), fast-plate-ocr LPRNet: 99,64% walidacja CCPD, 0,7278 na trudnym teście (Chiny) ; fast-plate-ocr 92,5% Europa, wg autora podejścia bez segmentacji nie czytają dwóch wierszy ; fast-plate-ocr scala dwuwierszową tablicę norweską w „FW2666” (jeden przykład) brak danych
Tekst sceniczny: PARSeq, ViTSTR, CRNN PARSeq 91,88% vs CRNN 72,24% na walidacji GLPD ; ViTSTR-Base 92,4% średnio, najlepszy pojedynczy model dwuwierszowe tablice motocyklowe RodoSol: najlepszy TRBA 59,6% na całym RodoSol przy 99,6% czułości detekcji brak danych
Ogólne OCR: PaddleOCR, EasyOCR, Tesseract 39% / 27% / 17% Indonezja ; Tesseract 35% wobec 95,5% CNN na 180 tablicach irackich duży model PaddleOCR ma detektor tekstu dla tablic wielowierszowych ; EasyOCR nie czyta dwóch wierszy bez detekcji linii ; Tesseract tylko jeden wiersz EasyOCR myli I/1 i B/8 ; Tesseract czyta 0 i G jako 6
Wizyjno-językowe: PaliGemma 87,6% po douczeniu, 69% bez douczenia, 258 tablic malezyjskich; 7 kl./s na GPU A100 dane douczania zawierały formaty dwuwierszowe wynik zależy od polecenia: różnica 23%

Dowody

Warunki i rozbieżnościfast-plate-ocr w wersji 0.2.0 nie używa CTC, tylko osobnej głowicy klasyfikacji dla każdej pozycji znaku . Przegląd 21 badań, który przypisuje PaddleOCR i EasyOCR ponad 95% na ujednoliconych tablicach UE, to synteza jakościowa bez wspólnego zbioru testowego ; 94% EasyOCR na ponad 4000 obrazach niemieckich i 27% na indonezyjskich pochodzą z różnych danych. Wyniki ze zbiorów chińskich, brazylijskich, malezyjskich i indonezyjskich nie przenoszą się wprost na tablice polskie. Brak danych w źródłach: wynik SVTR na tablicach (tylko benchmarki tekstu scenicznego ) i wyniki na polskich tablicach dwuwierszowych.

Które modele najlepiej wykrywają i śledzą pojazdy przy wjeździe na parking na CPU (warianty YOLO, RT-DETR, NanoDet, SSD-MobileNet, PicoDet, odejmowanie tła): skuteczność, opóźnienie na CPU i licencja?

OdpowiedźWykrywanie pojazdu nie ogranicza skuteczności systemu: YOLOv2 osiąga średnio 98,37% precyzji i 99,92% czułości na 8 zbiorach , więc wybór modelu decyduje głównie o czasie na CPU i licencji. Najkrótsze czasy mają małe detektory jednoetapowe; jako punkt odniesienia na zintegrowanym GPU Intela (tabela Frigate podaje czasy GPU): YOLOv9-tiny 320 – 16 ms na N150, MobileNetV2 ok. 15 ms na N100 ; na Raspberry Pi 5 (4 × Cortex-A76 2,4 GHz ) YOLOv8n 640 zajmuje 120–150 ms . Detektory transformerowe są na CPU ARM kilkakrotnie wolniejsze: RT-DETR-R18 786,6 ms na Pi 5 , a RF-DETR nie uruchamia się w OpenVINO, ORT ACL ani XNNPACK . YOLOv5, YOLOv8, YOLO11 i YOLO26 Ultralytics mają AGPL-3.0 dla kodu i wag , oryginalne YOLOv7 i YOLOv9 – GPL-3.0 ; do zamkniętego produktu bez opłat nadają się RT-DETR , RF-DETR Nano–Large , YOLOX i PicoDet z PaddleDetection (Apache 2.0). Do śledzenia źródła wskazują ByteTrack ; odejmowanie tła działa tanio i bez trenowania przy stałej kamerze , ale zamienia identyfikatory bliskich pojazdów .

Model COCO mAP50-95 Czas na CPU Licencja
YOLOv8n 37,3 Pi 5: 120–150 ms, 640, PyTorch/ONNX ; N100: 4–7 kl./s AGPL-3.0
YOLO11-N / YOLO26-N 37,4 / 40,3 brak pomiaru CPU w źródłach AGPL-3.0
YOLOv9-tiny / YOLOv9-s — iGPU (punkt odniesienia): N150 16 / 24 ms, 320, OpenVINO; N100 s 30 ms oryginał GPL-3.0
MobileNetV2 (detektor Frigate) — iGPU N100: ok. 15 ms, OpenVINO brak danych
SSD MobileNetV2 barrier-0123 (Open Model Zoo) — brak pomiaru CPU w źródłach Apache-2.0
PicoDet-L 36,1 Pi 5: ncnn tylko 1,25–1,33× szybszy od ONNX Runtime Apache 2.0
YOLOv5-Lite-s — Pi 4 (A72): 84 ms ncnn, 71 ms MNN, 320, 4 wątki brak danych
RT-DETR-R18 46,5 Pi 5: 786,6 ms, 640, ORT FP32 Apache-2.0
RF-DETR-N 48,4 Xeon Haswell 8 rdzeni: 78,1 ms, LiteRT ; Rockchip: 1250 ms, ORT CPU Apache 2.0; Atto, Femto, Pico, XL, 2XL: PML 1.0

Dowody

Warunki i rozbieżnościWartości mAP pochodzą z ogólnego zbioru COCO, nie z wjazdu na parking; przewagę RF-DETR nad YOLO11 podaje producent, z czasami mierzonymi na GPU T4 . Społecznościowe modele YOLO11 oznaczone jako MIT i potok Intel na MIT z detektorem YOLOv8 stoją w sprzeczności z AGPL-3.0 kodu i wag Ultralytics . PaddleDetection ma Apache 2.0 , ale PaddleYOLO z RT-DETR i YOLOv8 – GPL-3.0 . RT-DETR nie eksportuje się do RKNN, ncnn ani TFLite . Wymaganie AVX i AVX2 dotyczy Frigate , nie procesorów ARM ani wariantów A–D; Frigate ma osobne wydanie dla płytek z Rockchip . Brak danych w źródłach: NanoDet oraz skuteczność odejmowania tła przy szlabanie.

Jak szybko modele wykrywania tablic i OCR działają na CPU i NPU komputerów jednopłytkowych (ARM Cortex-A76/A55, Intel serii N i Atom x7000) z ONNX Runtime, OpenVINO, ncnn lub TFLite/XNNPACK i ile skuteczności traci się przy kwantyzacji int8? Podaj ms na klatkę z dokładnym CPU, środowiskiem, rozmiarem wejścia i liczbą wątków.

OdpowiedźNa ARM najkrótsze czasy daje NPU RK3588: detektory klasy nano w INT8 zajmują 14–41 ms (yolox_nano 14 ms na 3 rdzeniach NPU w pomiarze Frigate , YOLO11n 640 18,5 ms na RK3588S w niezależnym pomiarze , YOLO26n 41,2 ms wg Ultralytics ). Na CPU Cortex-A76 (Raspberry Pi 5, 4 × 2,4 GHz ) YOLOv8n 640 zajmuje 120–150 ms . OCR wycinka tablicy kosztuje mniej niż detekcja: LPRNet 1,3 ms na i7-6700K z OpenVINO , fast-plate-ocr (model europejski) 2,9 ms na Apple M1 w ONNX Runtime CPU , ale model CNN + Attention-LSTM zajmuje ok. 62,5 ms na CPU Pi 5 . Cały potok LPR na Pi 5 z akceleratorem Hailo-8 zajmuje 33 ms na klatkę . Na x86, jako porównanie, zintegrowane GPU Intel N150 i N100 z OpenVINO wykonują YOLOv9 320 w 16–30 ms (GPU tylko jako punkt odniesienia). INT8 z kalibracją kosztuje detektory 1–2 pkt mAP (YOLOv8n 0,417 → 0,406 , YOLO26n na RKNN 0,477 → 0,463 ), naiwna kwantyzacja 5,8 pkt , a w detekcji tablic INT8 wyraźnie obniża precyzję . CRNN po INT8 mieści się w ±1 pkt ; brak danych w źródłach o stracie INT8 dla LPRNet, fast-plate-ocr i PARSeq na tablicach.

Sprzęt Model, wejście Środowisko, precyzja, wątki ms na klatkę
RK3588 NPU, 3 rdzenie yolox_nano / yolox_tiny; YOLOv9-tiny RKNN INT8; FP16 (Frigate) 14 / 18; 35
RK3588 NPU YOLOv8n, wejście niepodane RKNN INT8, wg producenta 15,2
RK3588S NPU YOLO11n 640 RKNN INT8 PTQ 18,5 (54 kl./s)
RK3588 NPU (Radxa Rock 5B) YOLO26n RKNN INT8 / FP16 41,2 / 58,5
RK3588 NPU (Rock 5B+), 9 strumieni YOLOv8n RKNN INT8 inferencja 25,77; cały krok 47,10
Pi 5, 4 × A76 2,4 GHz YOLOv8n 640 PyTorch/ONNX FP32; TFLite INT8 120–150; ok. 180
Pi 5 YOLOv8-S ORT FP32 / ncnn FP32 416,7 / 175,4 (2,4 / 5,7 kl./s)
Pi 5 OCR CNN + Attention-LSTM TensorRT/ONNX wg badania 62,5 (16 kl./s)
Pi 5 + Hailo-8 cały potok LPR Hailo 33
i.MX8 + Hailo-8 detekcja pojazdu / LPRNet Hailo, wg producenta 1,39 / 5,81
Pi 4, 4 × A72 1,5 GHz YOLOv8n 640 ncnn / ORT / TFLite 414,7 / 560,0 / 950,3
Apple M1 fast-plate-ocr european-mobile-vit-v2, batch 1 ORT CPU 2,9
Intel N150 (iGPU, punkt odniesienia) YOLOv9-tiny 320 / YOLOv9-s 320 OpenVINO GPU 16 / 24
Intel N100 (LattePanda Mu) YOLOv8n ORT FP32 / OpenVINO INT8 CPU / INT8 iGPU 143–250 / 111–143 / 50–67
i7-8559U, 4 rdzenie / 8 wątków YOLOv8n 640 OpenVINO INT8; cały potok C++ 34,71; 57,78
i7-6700K LPRNet 24×94 OpenVINO 1,3

Dowody

Warunki i rozbieżnościLiczby IEEKER, Hailo i Ultralytics to deklaracje producentów. Tabela RKNN Model Zoo jest w ustaleniach odczytana jako ms, ale dałoby to 605 ms dla LPRNet (0,34 GFLOPs ) wobec 76 ms dla YOLOv8n (8,7 GFLOPs ); liczby zachowują się jak przepustowość, a ustalenia nie podają platformy dla kolumny, dlatego nie nadają się jako czasy na klatkę. Na Pi 5 TFLite INT8 wypada wolniej niż PyTorch/ONNX FP32 ; pomiary pochodzą z różnych źródeł i konfiguracji. Artykuł o Mini-YOLO podaje FP16 na RK3588 raz 19,4 ms , raz 37,4 ms . PARSeq zajmuje 14,87 ms na 1 wątku PyTorch, ale bez nazwy CPU . Brak danych w źródłach: zmierzone ms na rdzeniach Cortex-A55, na NPU RK3576 (Frigate wymienia RK3576 jako obsługiwany ), na NPU i.MX 8M Plus (2,3 TOPS ) i i.MX 95 oraz na Intel Atom x7000 (praca dyplomowa VUT wybrała YOLOv8n INT8 w OpenVINO jako działający w czasie rzeczywistym, bez podania ms ).

Założenia S i obliczenia

Część 2Architektura: który wariant wybrać

Wariant A: jeden model wykrywa pojazd, drugi odczytuje tablicę tylko na wybranych klatkach. Jak systemy wybierają klatki (rozmiar tablicy, ostrość, kąt, pewność, najlepsze ujęcie) i jaką skuteczność oraz obciążenie CPU podają?

OdpowiedźSystemy wybierają klatki czterema filtrami: minimalnym rozmiarem tablicy (Frigate: min_area 1000 px², ok. 32×32 px ; MOBOTIX: domyślny zakres szerokości 130–300 px, do dostrojenia ), progami pewności detekcji i odczytu z zachowaniem najpewniejszego wyniku w śladzie (Frigate: 0,7 i 0,9 , ), interwałem przechwytywania w śladzie pojazdu (SORT, OCR na 2 z 10 klatek , ) oraz wyborem „najlepszego momentu” przez algorytmy producenta . Wybór jednej najlepszej klatki przegrywa z głosowaniem po wielu klatkach: w systemie WINK najlepszy pojedynczy wycinek daje 79,5% dokładnych odczytów, a głosowanie po 15–20 wycinkach 92,0% na 1000 tablic ; na zbiorze UFMG najlepsza klatka wg pewności OCR daje 53,5%, głosowanie 81,8% . Ważenie klatek ostrością (Laplasjan) i rozdzielczością wycinka nie dało istotnej statystycznie poprawy ponad samo głosowanie . Główną zaletą wariantu A jest koszt: śledzenie zmniejsza liczbę wywołań OCR 30-krotnie (450 → 15 wycinków dla 15 pojazdów, 22,5 s → 0,75 s OCR) , a cały potok na Raspberry Pi 5 z Hailo-8 zajmuje 33 ms na klatkę . Obciążenie wyznacza detektor pojazdów: YOLOv8n na samym CPU Raspberry Pi 5 (TFLite INT8) potrzebuje ok. 180 ms na klatkę , na NPU RK3588 (RKNN INT8) 17,3 ms .

Sposób wyboru klatek Skuteczność (dokładny odczyt) Źródło
Najlepsza klatka wg pewności OCR → głosowanie w śladzie (UFMG, tablice brazylijskie) 53,5% → 81,8%
Najlepszy pojedynczy wycinek → głosowanie tekstem (WINK, wg producenta) 79,5% → 92,0% (15–20 wycinków); 85,1% (4–7 wycinków) ,
Pojedyncze klatki → głosowanie po pozycjach znaków (SSIG / UFPR-ALPR, Brazylia) 85,45% → 93,53%; 64,89% → 78,33% ,
Wybór klatek kluczowych wg zmian treści i jakości łącza 97,95%, energia −46,71%
Próbkowanie co n-tą klatkę −78% obliczeń, przy dużych odstępach gubi tablice

Dowody

Warunki i rozbieżnościWyniki UFMG, SSIG i UFPR-ALPR pochodzą z tablic brazylijskich, a potok Pi 5 + Hailo-8 z tablic indyjskich ; nie przenoszą się wprost na tablice polskie. Wybór klatki wg pewności jest słaby, bo modele mylą się także z wysoką pewnością . IPVM stwierdził, że kamery deklarujące 99% osiągały ok. 80% (cytat na stronie producenta oprogramowania). Brak danych w źródłach: wyboru klatek wg kąta tablicy z pomiarem skuteczności.

Wariant B: dwa substreamy kamery, niski do detekcji ruchu i pojazdu, wysoki (strumień główny) do OCR. Jak synchronizuje się oba strumienie (znaczniki czasu RTP, przesunięcie klatek), jakie błędy powstają, gdy klatki do siebie nie pasują, i jakie obciążenie dekodowaniem i CPU daje to przy dwóch kamerach?

OdpowiedźStrumień główny i substream to dwa niezależne kodowania, więc klatki paruje się po czasie bezwzględnym: raporty RTCP Sender Report wiążą znacznik RTP z zegarem ściennym, a kamery ONVIF zawsze je wysyłają ; w GStreamer robi to element rtponviftimestamp (ntp-offset albo reference timestamps) , . Najlepszy znaleziony pomiar parowania (rtsp-streamsync, 7 kamer, 15 Hz) daje maksymalny rozjazd 50,5 ± 15 ms, mniej niż jedna klatka (66,7 ms) . Błąd ma postać przesunięcia ramki: d = v·Δt, więc przy 50,5 ms pojazd przesuwa się o 14 cm przy 10 km/h i o 42 cm przy 30 km/h, czyli o 27% i 81% szerokości tablicy (38 px i 113 px w obrazie 4 MP przy 269 px/m z ; obliczenia/s02.py, p. 2). Ramki z substreamu nie da się więc przenieść 1:1: trzeba poszerzyć wycinek o ten margines albo ponownie wykryć tablicę w klatce głównej. Pomiaru spadku skuteczności OCR przy rozjechanych klatkach brak w źródłach. Dekodowanie substreamów jest tanie: 2×704×576 przy 25 kl./s to 20,3 Mpx/s, a 2×1280×720 to 46,1 Mpx/s wobec 204,3 Mpx/s dla dwóch strumieni 4 MP (p. 4). Oszczędność istnieje tylko wtedy, gdy strumień główny nie jest dekodowany ciągle; Motion pokazuje taki układ: detekcja na substreamie, strumień główny kopiowany bez dekodowania .

Dowody

Warunki i rozbieżnościPomiar 50,5 ms dotyczy siedmiu różnych kamer; dwa strumienie jednej kamery mają wspólne źródło obrazu, ale pomiaru ich rozjazdu brak w źródłach. Dekodowanie strumienia głównego tylko w oknie zdarzenia zaczyna się od klatki kluczowej; danych o interwale I-klatek i opóźnieniu startu dekodowania brak w ustaleniach tej sekcji. Brak danych w źródłach: zmierzonego obciążenia CPU całego wariantu B dla dwóch kamer na SBC; dostępna jest tylko przepustowość w Mpx/s.

Wariant C (hipoteza właściciela): jeden strumień 4 MP i dwie reprezentacje tych samych klatek: detekcja pojazdu na obrazie zmniejszonym do 640×360, lokalizacja tablicy w wycinku oryginalnej klatki 4 MP, OCR tylko na wycinku tablicy, najlepiej z kilku kolejnych klatek. Ile kosztuje ciągłe dekodowanie 4 MP na SBC (dekoder sprzętowy vs CPU) i ile skuteczności dają idealna synchronizacja i pełna rozdzielczość?

OdpowiedźZ dekoderem sprzętowym ciągłe dekodowanie 4 MP jest tanie: dwie kamery 2688×1520 przy 25 kl./s to 204,3 Mpx/s, czyli ok. 11% zmierzonej przepustowości VPU RK3588 (8K30 HEVC dekodowane z 55,8 kl./s ≈ 1851 Mpx/s ), a przy 15 kl./s 6,6% (obliczenia/s02.py, p. 4). Sprzętowe transkodowanie 4K HEVC na RK3588 zajmuje 3–8% jednego rdzenia przy 306 kl./s, programowe 727% CPU przy 39 kl./s , ; stąd górna granica dekodowania programowego 2×4 MP przy 25 kl./s to ok. 4,6 rdzenia (p. 6). Raspberry Pi 5 nie ma sprzętowego dekodera H.264 , dekoduje sprzętowo tylko H.265 ; liniowa ekstrapolacja z 10–20% CPU przy 1080p24 i 50–60% przy 1080p60 daje 41–99% CPU dla 2×4 MP przy 25 kl./s (p. 5). Pełna rozdzielczość zmienia warunki OCR zasadniczo: tablica, która w 4 MP ma 140 px , w obrazie 640×360 ma 33 px, czyli tyle, ile wynosi granica odczytu Plate Recognizer (30 px, porażka przy 28 px ), wobec celu projektowego 100 px . Bezpośredniego porównania skuteczności OCR na tych samych tablicach europejskich dla wycinka 4 MP i 720p brak w źródłach. Idealna synchronizacja usuwa margines 14–42 cm (10–30 km/h), który wariant B musi doliczyć do wycinka (p. 2).

Platforma i dekoder Przepustowość [Mpx/s] Udział 2×4 MP przy 25 / 15 kl./s Źródło
RK3588, pomiar 8K30 HEVC przy 55,8 kl./s 1851 11,0% / 6,6%
RK3588, 16×4K@30 (wg producenta płyty) 3981 5,1% / 3,1%
RK3588, 4K@120 (Jellyfin, transkodowanie) 995 20,5% / 12,3%
RK3576 VDPU383, sterownik mainline (4K VP9 ~32 kl./s) 265 77,0% / 46,2%
RK3576 VDPU383, stos MPP/BSP (~3× szybciej) 796 25,7% / 15,4%
Raspberry Pi 5, H.264 programowo — 41–99% / 25–59% CPU

Dowody

Warunki i rozbieżnościLiczby dla RK3576 dotyczą VP9, nie H.264/H.265. Wymóg obsługi H.265 4K przez SoC i brak awaryjnego przejścia na CPU przy akceleracji to cechy Frigate. Detekcja pojazdu na 640×360 bywa słaba w szerokiej scenie ; w kadrze jednego pasa pojazd zajmuje dużą część obrazu S. Przyrostu skuteczności z samej idealnej synchronizacji nikt nie zmierzył; brak danych w źródłach.

Wariant D (hipoteza właściciela): jeden pas, kamera skierowana na szlaban, wolne pojazdy: stały obszar zainteresowania (ROI) i rozpoznawanie uruchamiane sygnałem czujnika (pętla indukcyjna, radar, fotokomórka, wejście ze sterownika szlabanu) albo detekcją ruchu. Który wyzwalacz działa najlepiej, ile klatek i w jakim czasie po wyzwoleniu, oraz jak obsługuje się przypadki brzegowe: pojazd zatrzymany, kolejka, cofanie, pieszy, dwa pojazdy blisko siebie?

OdpowiedźBrak danych w źródłach: odsetka fałszywych i pominiętych wyzwoleń dla pętli, radaru, fotokomórki i detekcji ruchu przy szlabanie; wybór opiera się na właściwościach. Pętla indukcyjna jest wg producenta kamer najskuteczniejszym sprzętowym wyzwalaczem przy szlabanach , reaguje w 20 ms i z założenia ignoruje ludzi , ale bywa, że nie wykrywa motocykli i rowerów i niszczy się od wody i pękania nawierzchni . Radar widzi pojazdy stojące i pieszych, odróżnia pojazd od pojedynczego pieszego i rozpoznaje kierunek (wg producenta) , , . Detekcja ruchu nie wymaga sprzętu, ale w nocy trzeba wyłączyć improve_contrast i podnieść contour_area do 50–90 dla obrazu 1920×1080, żeby drobne zmiany nie uruchamiały detektora , . Liczba klatek: n = ⌊L/(v/3,6)·fps⌋; przy 10 km/h na odcinku 4 m to 21 klatek przy 15 kl./s, przy 30 km/h 7 klatek przy 15 kl./s i 12 przy 25 kl./s, a przy 5 kl./s (domyślnie we Frigate ) i 30 km/h na 2 m zostaje 1 klatka (obliczenia/s02.py, p. 1). Podniesienie ramienia trwa 1,5–4 s , więc OCR 10–20 wycinków (29–424 ms na CPU, p. 9) mieści się w czasie, w którym pojazd i tak czeka.

v [km/h] L = 2 m, 5 / 15 / 25 kl./s L = 4 m, 15 / 25 kl./s L = 8 m, 15 / 25 kl./s
5 7 / 21 / 36 43 / 72 86 / 144
10 3 / 10 / 18 21 / 36 43 / 72
20 1 / 5 / 9 10 / 18 21 / 36
30 1 / 3 / 6 7 / 12 14 / 24
Przypadek brzegowy Rozwiązanie stosowane w źródłach
Pojazd zatrzymany radar widzi obiekty stojące ; pętla bezpieczeństwa trzyma szlaban otwarty, dopóki metal jest nad nią ; Frigate kontynuuje LPR krótko po zatrzymaniu, bez podanego czasu ; CORTROL zaleca 6 kl./s dla stojących
Kolejka, dwa pojazdy blisko szybkie zamknięcie po zjechaniu pojazdu ; przejazd dwóch pojazdów w jednym otwarciu wyklucza się konstrukcją i oznakowaniem ; pętla bezpieczeństwa najwyżej 1,0 m od otwierającej ; detektory z wykrywaniem jazdy „na zderzaku” albo trzecia pętla ; pominięcia w ruchu wynikają z przesłaniania, a rozwiązaniem jest odstęp i reguły kl./s ; okna zdarzeń new/update/lost po 5 s
Cofanie drugi odczyt przy wycofaniu (Hikvision, wg producenta) ; wykrywanie kierunku , ≥98% wg producenta ; trzecia pętla do logiki kierunku
Pieszy pętla nie może reagować na ludzi i rowery ; radar odróżnia pieszego ; detekcja ruchu wymaga filtra wielkości
Fałszywe wyzwolenia fotokomórki (systemy przy wiaduktach): ptaki, owady, rośliny ; „pojazd fantom” przy wilgoci w pętli ; porzucona pętla pod nową działa jak zwarty zwój

Dowody

Warunki i rozbieżnościPętla wyzwalająca stoi przed szlabanem, więc część najlepszych klatek powstaje przed sygnałem; bufor 1–2 s przed wyzwoleniem kosztuje 153–613 MB dla 2 kamer (p. 7) S. Dane o fotokomórkach pochodzą z systemów kontroli wysokości pojazdów, nie z parkingów. Sama detekcja ruchu bez czujnika daje najmniej klatek przy nocnej konfiguracji i przy przejeździe 30 km/h z niskim kl./s.

Jakie połączenia tych wariantów oraz jakie śledzenie i głosowanie z wielu klatek w obrębie śladu pojazdu stosują komercyjne i otwarte systemy LPR przy szlabanach i w jakich warunkach wygrywa każdy wariant?

OdpowiedźSystemy łączą A ze śledzeniem i wieloma klatkami (Plate Recognizer Stream przetwarza wiele klatek na przejazd ; Frigate w trybie zwykłym najpierw wykrywa pojazd ) albo D ze stałą strefą i wyzwalaczem (Frigate w trybie dedykowanym uruchamia detektor tablic na całej klatce przy ruchu ; strefy: Detection Zone , do 3 stref w MOBOTIX , obszar lub linia pasa w Hikvision ). Głosowanie w śladzie stosują systemy z najlepszymi wynikami: WINK uzyskał 92,0% z głosowania tekstem, 79,5% z najlepszego wycinka i 77,4% z fuzji obrazów , a system jako całość 98,6% (wg producenta) . Przy fuzji wielu modeli na tym samym obrazie głosowanie całym ciągiem wygrywa z głosowaniem po znakach i z wyborem najpewniejszego wyniku , a wybór najpewniejszego przegrywa, bo modele mylą się z wysoką pewnością . Przy fuzji klatek źródła stosują głosowanie po pozycjach znaków (85,45% → 93,53% ) i sumę logitów (zwycięzca ICPR 2026 ); porównania obu reguł na klatkach jednego śladu brak w źródłach. Głosowanie ma granicę: wszystkie pozostałe błędy Geo-CTM to pozycje, w których żadna klatka śladu nie zawierała poprawnego znaku , a pomiary leżą daleko pod granicą dla niezależnych klatek (79,5% i 15 wycinków: 99,50% teoretycznie, 92,0% zmierzone; obliczenia/s02.py, p. 8).

Wariant Wygrywa, gdy Przegrywa, gdy
A w kadrze jest wiele obiektów, a CPU/NPU jest ograniczone: śledzenie tnie pracę OCR 30× , etap pojazdu chroni przed dalekimi i fałszywymi tablicami wybiera jedną „najlepszą” klatkę: 53,5% wobec 81,8% , 79,5% wobec 92,0% ; rozpoznawanie tablicy trwające >100 ms pogarsza wyniki (Frigate ), np. YOLOv8n na CPU Pi 5 ok. 180 ms
B SoC nie dekoduje sprzętowo kodeka kamery (Pi 5 + H.264 ): substreamy to 20–46 Mpx/s zamiast 204 Mpx/s (p. 4) strumienie się rozjeżdżają: przy 50,5 ms (najlepsza synchronizacja programowa siedmiu różnych kamer ; pomiaru dla dwóch strumieni jednej kamery brak) to 14 cm przy 10 km/h i 42 cm przy 30 km/h; tablica w substreamie 704×576 ma 37 px (p. 3); firmware psuje znaczniki czasu
C jest VPU: 2×4 MP przy 25 kl./s to 11% zmierzonej przepustowości RK3588 , 3–8% rdzenia ; tablica 140 px zamiast 33 px; zerowy rozjazd brak VPU dla kodeka: 41–99% CPU Pi 5 (p. 5) , ok. 4,6 rdzenia RK3588 programowo (p. 6); jądro mainline RK3576: 77% dekodera
D jeden pas ze szlabanem: pętla 20 ms , ignoruje pieszych , strefa wycina znaki i inne obiekty wyzwalacz zawodzi (motocykle , woda , noc przy detekcji ruchu ); kolejka bez śledzenia

Dowody

Warunki i rozbieżnościPrzewaga głosowania całym ciągiem dotyczy fuzji modeli, nie klatek. Żadne źródło sekcji nie pokazuje 99% na tablicach europejskich dla otwartego systemu na SBC; 98–99,5% to deklaracje producentów , , , a Plate Recognizer pisze, że 99% osiąga się tylko w laboratorium .

Rekomendacja: jeden pas ze szlabanem

Wybór: połączenie D + C ze śledzeniem i głosowaniem; z wariantu A zostaje tylko logika śladu pojazdu.

  1. Wyzwalacz: sygnał obecności z pętli przez wejście sterownika szlabanu albo radar otwiera okno zdarzenia; detekcja pojazdu w obrazie działa jako drugi kanał na wypadek motocykla lub awarii pętli , .
  2. Dekodowanie: ciągłe, sprzętowe, strumień główny 4 MP przy 12–15 kl./s, gdy pojazdy zwalniają przed szlabanem, i 25 kl./s, gdy przejeżdżają do 30 km/h bez zatrzymania; obciążenie VPU RK3588 5,3–11% przy H.265 (p. 4) .
  3. Reprezentacje: RGA zmniejsza stałą strefę do 640×360 dla detekcji pojazdu na NPU , tablicę lokalizuje się w wycinku 4 MP, OCR dostaje wycinek ≥100 px .
  4. Bufor 1–2 s klatek sprzed wyzwolenia (153–613 MB dla 2 kamer, p. 7) S.
  5. Śledzenie IoU/SORT i 10–20 wycinków na pojazd: przy 30 km/h wymaga to 25 kl./s i odcinka co najmniej 4 m (12 klatek) albo 8 m (24 klatki) (p. 1); przy 4–7 wycinkach WINK uzyskał 85,1%, przy 15–20 92,0% , .
  6. Głosowanie S: najpierw cały ciąg po walidacji formatu tablic PL/UE, przy braku większości głos po pozycjach znaków po wyrównaniu długości , pewność tylko do rozstrzygania remisów ; OCR przyrostowo, decyzja po ostatnim wycinku.

Warunki: SoC musi dekodować sprzętowo kodek kamery na używanym jądrze (RK3588 z jądrem BSP 5.10/6.1 i MPP ). Bez tego (Raspberry Pi 5 z kamerą H.264, RK3576 na mainline) właściwy jest wariant B: detekcja na substreamie 1280×720, strumień główny dekodowany tylko w oknie zdarzenia, wycinek poszerzony o v·Δt (14 cm przy 10 km/h, 42 cm przy 30 km/h) i ponowna detekcja tablicy w klatce głównej. Cel 99% zależy bardziej od jakości pojedynczego wycinka i danych uczących niż od architektury: głosowanie podniosło 79,5% do 92,0% , a WINK doszedł do 98,6% dopiero przez wzrost liczby etykiet .

Założenia S i obliczenia

Część 3Dane treningowe dla Polski i Europy

Które publiczne zbiory danych zawierają polskie tablice rejestracyjne i skąd je pobrać: liczba zdjęć i tablic, warunki (kąty, dzień i noc), typ adnotacji, licencja na użytek komercyjny?

OdpowiedźBezpłatne polskie dane są małe. Jedyny opisany w literaturze polski zbiór uczący liczy 1 000 zdjęć (800 do treningu, 200 do walidacji) i pochodzi z serwisu społecznościowego, który publicznie udostępnia najwyżej 1 000 zdjęć na kraj . Zbiór z Katowic na Kaggle nie podaje liczby zdjęć i ma licencję „Other (specified in description)” . Parking Database to 22 nagrania z kamer parkingowych z adnotacjami, udostępnione społeczności naukowej . Duże polskie zbiory są komercyjne: Unidata sprzedaje 83 793 zdjęć polskich tablic , a jej zbiór wielokrajowy zawiera 220 474 zdjęć z Polski, czyli 5,79% całości . Na Hugging Face i Kaggle jest tylko podgląd, a pełny zbiór dostawca wycenia indywidualnie . W ustaleniach żaden bezpłatny polski zbiór nie ma licencji, która wprost dopuszcza zamknięty produkt komercyjny. Bez zakupu z publicznych źródeł da się zebrać około 1 000 opisanych zdjęć, zbiór katowicki o nieznanej liczności i 22 nagrania testowe.

Zbiór Kraj Zdjęcia / tablice Warunki Adnotacja Licencja, produkt zamknięty Adres
Poland vehicle license plate dataset (Kaggle) PL, Katowice liczba niepodana różne kąty i odległości; słońce, zachmurzenie, zima; błoto, śnieg, olśnienie reflektorami ; noc i tablice dwurzędowe: brak danych CVAT ; ramka tablicy i tekst numeru, opis ręczny „Other (specified in description)” ; użytek komercyjny: brak danych kaggle.com/datasets/piotrstefaskiue/poland-vehicle-license-plate-dataset
Zbiór Békési i Eklera, część PL PL 1 000 zdjęć: 800 + 200 różne oświetlenie i kąty ; opady, zasłonięcia ; tablice EV i dwurzędowe motocyklowe tylko tekst całej tablicy, bez ramek znaków licencja zbioru: brak danych; artykuł na CC BY-NC 4.0 serwis źródłowy nienazwany w ustaleniach
Parking Database kraj: brak danych; test modelu dla PL 22 nagrania kamery parkingowe, warunki rzeczywiste ground truth i numery tablic „freely available to the research community” ; komercyjnie: brak danych Leszczuk i in., Electronics 12(23):4721, 2023
UniData Poland License Plate Dataset PL 83 793 zdjęć typy dróg i ruchu ; kąty i noc: brak danych CSV: tekst tablicy, kraj, pola Model, details, plane text, tag, country, number płatny, publicznie podgląd ; metadane HF: cc-by-nd-4.0 unidata.pro; huggingface.co/datasets/UniDataPro/poland-license-plate-dataset
ud-smart-city/poland-license-plate-dataset PL 10K–100K (metadane) brak danych folder photos i Poland.csv cc-by-nc-nd-4.0 ; pełny zbiór po zakupie huggingface.co/datasets/ud-smart-city/poland-license-plate-dataset
Unidata Car License Plate Detection 93 kraje, w tym PL 3 809 704, z tego PL 220 474 klatki z nagrań kamer drogowych CSV z tekstem tablicy; PNG komercyjny Databricks Marketplace
European License Plates Dataset (Kaggle) wiele krajów, w tym PL liczba niepodana ; 31,58 MB brak danych wycięte tablice, numer w nazwie pliku brak danych kaggle.com/datasets/abdelhamidzakaria/european-license-plates-dataset

Dowody

Warunki i rozbieżnościLicencja UniData jest niejednoznaczna: README podaje cc-by-nd-4.0 , strona zbioru nie podaje licencji , a pełny zbiór wymaga zakupu . CC BY-ND 4.0 pozwala rozpowszechniać materiał także komercyjnie, ale zabrania rozpowszechniania wersji zmienionej . Metadane podają rozmiar 100K–1M , opis 83 700+ zdjęć . Liczba polskich zdjęć w GLPD (ponad 5 mln zdjęć z 74 krajów) nie występuje w ustaleniach .

Które publiczne zbiory obejmują tablice europejskie (kraje, liczba zdjęć i tablic, kąty, dzień i noc, tablice dwurzędowe, adnotacje, licencja, adres pobrania)?

OdpowiedźNajwiększe otwarte zbiory europejskie z opisanymi warunkami to TLPD i UC3M-LP. TLPD ma ponad 17 000 zdjęć i 18 000 tablic z UE, wykonanych z różnych kątów i odległości, przy różnym oświetleniu i pogodzie ; licencji i adresu pobrania ustalenia nie podają. UC3M-LP (Hiszpania) ma 1 975 zdjęć i 2 547 tablic, z czego 362 (14,2%) sfotografowano nocą, a 31 (1,22%) to tablice dwurzędowe . Zbiór leży na GitHubie i Zenodo bez podanej licencji . Pozostałe otwarte zbiory mają 108–706 zdjęć . GLPD ma ponad 5 mln zdjęć z 74 krajów z serwisu Platesmania, którego regulamin pozwala kopiować dane z obowiązkowym linkiem . Dane z całej Europy sprzedają Unidata (2 434 844 zdjęć) i Pangeanic .

Zbiór Kraje Zdjęcia / tablice Kąty, noc, dwurzędowe Adnotacja Licencja Adres
TLPD UE (kraj: brak danych) >17 000 / 18 000 różne kąty, odległości, oświetlenie, pogoda ; dwurzędowe: brak danych opisane tablice brak danych DOI 10.1109/ITSC45102.2020.9294240
UC3M-LP ES 1 975 / 2 547; 12 757 znaków 2 185 dzień, 362 noc ; 31 dwurzędowych ; widok z przodu, z góry, z tyłu, z jadącego auta własny format, skrypt do YOLO (detekcja i wycinek do OCR) ; kod typu i oświetlenia nie podano ; Zenodo „Open” github.com/ramajoballester/UC3M-LP; zenodo.org/records/17152029
EnglishLP (Zemris) HR 509, 640×480 ; inne źródło: 500 różne kąty i oświetlenie, aparat ręczny ; dwurzędowe tak brak danych brak danych zemris.fer.hr/projects/LicensePlates/english/baza_slika.zip
OpenALPR-EU Europa 108, tylko test aparat ręczny, jeden pojazd w centrum brak protokołu oceny brak danych openalpr/benchmarks
MediaLab LPR GR 706 brak danych bez oficjalnego podziału brak danych medialab.ntua.gr/research/LPRdatabase.html
Békési i Ekler CZ, HU, SK po 1 000 oświetlenie, kąty tekst tablicy brak danych serwis nienazwany
GLPD 74 kraje >5 mln oświetlenie, pogoda, skale ; zdjęcia kadrowane centralnie znaki, maski, narożniki, marka, kolor, model kopiowanie z obowiązkowym linkiem github.com/siddagra/Global-License-Plate-Dataset
Unidata (komercyjny) RU 1 299 630, FR 222 912, PL 220 474, DE 200 062 2 434 844 z Europy klatki z kamer drogowych CSV z tekstem; >1,2 mln z opisem OCR płatny Databricks Marketplace
Pangeanic (wg dostawcy) 50+ krajów 500 000+ jedno- i dwurzędowe w taksonomii ramki, poligony, punkty kluczowe; COCO, YOLO, VOC na zamówienie pangeanic.com

Dowody

Warunki i rozbieżnościTablice dwurzędowe są w otwartych zbiorach rzadkie: UC3M-LP ma ich 31 , a w porównaniu ośmiu zbiorów miały je tylko zbiory z Brazylii i Chorwacji . Zbiory z USA i Europy (UCSD, OpenALPR) są proste: aparat ręczny i jeden wyśrodkowany pojazd . Większość publicznych zbiorów ma 2 000–5 000 zdjęć lub klatek, co utrudnia ocenę na rozmyciu ruchu . Liczba zdjęć EnglishLP różni się między źródłami (509 i 500 ). Repozytorium podziałów GLPD nie ma opisu . Dane Unidata i Pangeanic to deklaracje sprzedawców.

Jak generuje się syntetyczne obrazy tablic do treningu (polskie formaty i kroje, perspektywa, brud, rozmycie ruchu, nocne IR) i o ile poprawiają skuteczność w porównaniu z samymi danymi rzeczywistymi?

OdpowiedźAutorzy prac stosują cztery metody: szablon tablicy z losowym ciągiem znaków i losową perspektywą, szumem, cieniami, odcieniem, nasyceniem i jasnością ; permutację znaków na prawdziwych tablicach ; sieci GAN (CycleGAN, CycleWGAN) ; render 3D w Unreal Engine lub Blenderze dla skrajnych kątów i oświetlenia . Zysk jest duży przy małej liczbie zdjęć rzeczywistych. Na chińskim Dataset-1 sama synteza daje 42,2–64,5% . Model z 4 750 prawdziwymi tablicami, augmentacją i GAN osiąga 99,0%, a model na 50 000 prawdziwych tablic 96,7% , czyli ma 3,3 razy mniejszy błąd (sekcja K). Dla tablic malezyjskich synteza dodana do danych rzeczywistych dała +12,1% . Wyniki z Chin i Malezji nie przenoszą się wprost na tablice polskie. W ustaleniach brak pomiaru zysku z syntezy dla tablic polskich lub europejskich i z symulacji nocnego IR.

Badanie (region) Dane Wynik
Dataset-1, Chiny tylko synteza: skrypt / CycleGAN / CycleWGAN / CycleWGAN-GP 42,2 / 51,2 / 62,5 / 64,5%
9 000 / 50 000 prawdziwych 96,1 / 96,7% (znaki 98,9 / 99,1%)
6 000 prawdziwych + augmentacja / + GAN 98,9 / 99,0% (znaki 99,8 / 99,9%)
4 750 prawdziwych + augmentacja + GAN 99,0% (+1,4%)
Malezja rzeczywiste + syntetyczne wobec samych rzeczywistych +12,1%
LP-GAN tylko synteza z 159 zdjęć, test na 22 117 prawdziwych 98,72%
GSS, CCPD (Chiny) szablon renderowany krojem jako sygnał pomocniczy średnio +5,86%, maks. +10,9%, precyzja znaków +2,1%
El Kalef i in., Europa CycleGAN i pseudo-etykiety 0,942 dokładności, CER 0,058; bez ablacji składników

Dowody

Warunki i rozbieżnościWedług autorów GLPD sama synteza słabo uogólnia się na prawdziwe tablice , a obrazy z szablonów mają inny rozkład niż zdjęcia . Praca cytowana w 2202.05631 twierdzi przeciwnie: CNN trenowana na syntezie przewyższyła CNN trenowaną na zdjęciach . GAN-y są podatne na mode collapse i gorzej oddają drobną strukturę znaków . Metoda GSS przy dużym kącie działa nieco gorzej niż LPRNet, a trening trwa 3 h zamiast 0,75 h . Źródło malezyjskie nie precyzuje, czy +12,1% to punkty procentowe . Tablice ze starym krojem nadal jeżdżą, więc generator powinien obejmować oba kroje S.

Które duże zbiory z innych regionów (UFPR-ALPR, RodoSol-ALPR, CCPD, AOLP i inne) przydają się do pretreningu i co badania mówią o stronniczości zbiorów (dataset bias) i niemal-duplikatach (near-duplicates) przy pomiarze skuteczności?

OdpowiedźDo pretreningu nadają się przede wszystkim CCPD (366 789 zdjęć, licencja MIT) i RodoSol-ALPR (20 000 zdjęć, dzień i noc, dwurzędowe tablice motocyklowe, tylko do badań niekomercyjnych) . AOLP i UFPR-ALPR mają 2 049 i 4 500 zdjęć . W ustaleniach brak pomiaru pretreningu na CCPD lub AOLP z dostrojeniem do tablic polskich lub europejskich. Jedyny zmierzony transfer dla Polski pochodzi z tablic sąsiednich: pretrening na tablicach czeskich dał 89,2% wobec 87,3% (+1,9 pp, błąd mniejszy o 15%) , a dłuższy trening tylko na polskich danych 87,2% . Płytka sieć rozpoznaje zbiór źródłowy zdjęcia z dokładnością 95,2–95,9% przy losowym poziomie 25% . W protokole „leave-one-dataset-out” średnia skuteczność spada z 82,4% do 74,5%, a na AOLP z 90,8% do 62,7% . Po usunięciu niemal-duplikatów błąd na AOLP rośnie ponad dwukrotnie, a ranking modeli się zmienia . Wyniki z Chin, Tajwanu i Brazylii nie przenoszą się wprost na tablice polskie.

Zbiór (region) Zdjęcia Warunki Adnotacja Licencja Niemal-duplikaty
CCPD (Chiny) 366 789 Rotate 10 053, Tilt 30 216, Blur 20 611, Challenge 50 003 ; mocna kompresja ramka, narożniki z błędami, tekst w nazwie pliku MIT 19,1% testu (29 943)
RodoSol-ALPR (Brazylia) 20 000, 1 280×720 dzień i noc, deszcz; 10 000 motocykli z tablicą dwurzędową typ, układ, tekst, 4 narożniki tylko akademicko, niekomercyjnie; wniosek z konta uczelni podział bez duplikatów
UFPR-ALPR (Brazylia) 4 500 z 150 pojazdów 3 kamery w ruchu, 1 920×1 080 pozycje tablic i znaków, marka, model tylko akademicko, niekomercyjnie brak danych
AOLP (Tajwan) 2 049 (681/757/611) kontrola dostępu, egzekucja, patrol ramki do poprawy brak danych AOLP-A 46,9%, AOLP-B 67,6% testu
SSIG-SegPlate (Brazylia) 2 000, 1 920×1 080 kamera statyczna brak danych brak danych brak danych
ReId 182 335 wycinków niska rozdzielczość brak danych brak danych 68,6% testu
LPLC 10 210 zdjęć, 12 687 tablic 4 665 wieczór i noc czytelność, tekst brak danych brak danych; kraj nieznany

Dowody

Warunki i rozbieżnościLiczność CCPD różni się między wersjami: 250 tys. w 2018 r., ponad 300 tys. w 2019 r., 366 789 obecnie ; GLPD podaje 290 tys. i 350 tys. . AOLP ma w źródłach 2 049 albo 1 874 zdjęć . Część badań pominęła CCPD z powodu kompresji i błędów narożników . Polskie tablice kodują w wyróżniku województwo i powiat , więc zbiór z jednego obiektu zdominują lokalne wyróżniki, podobnie jak „P” w RodoSol S. Wiarygodność pomiaru 99% zależy od liczby niezależnych prób: 22 poprawne sekwencje z 22 potwierdzają z 95% pewnością tylko ≥87,3%, a wykazanie ≥99% bez błędu wymaga 299 przejazdów (sekcja E) S.

Jak firmy zbierają i opisują własne dane LPR z zainstalowanych kamer (automatyczne etykietowanie, aktywne uczenie, poprawki operatorów) i ile zdjęć potrzeba, by osiągnąć docelową skuteczność dla nowego kraju lub układu tablicy?

OdpowiedźProducenci opisują zamknięty obieg: błędne odczyty z instalacji trafiają do inżynierów, a nowa wersja modelu wychodzi co 3–6 tygodni. Plate Recognizer według producenta analizuje dla klientów strategicznych konkretne błędne obrazy i w 3–6 tygodni wydaje ukierunkowaną wersję beta . Frigate+ wymaga do dostrojenia detektora co najmniej 100 zweryfikowanych zdjęć na kamerę, w proporcji 80% trafnych i 20% fałszywych detekcji, z dni pochmurnych, słonecznych, świtu, zmierzchu i nocy ; dla 2 kamer to co najmniej 200 zdjęć S. Raport DHS opisuje regularny przegląd odczytów przez operatorów jako źródło danych do douczania . Automatyczne etykietowanie ma dwie opisane formy: zespół półnadzorowanych detektorów z wielokrotną ręczną weryfikacją (GLPD) oraz pseudo-etykiety przyjmowane, gdy każdy znak ma pewność ≥0,90 . Modele CTC i z atencją potrzebują tylko tekstu całej tablicy, bez ramek znaków . W ustaleniach brak liczby zdjęć potrzebnej do 99% dla tablic polskich. Najbliższe dane: 800 polskich zdjęć daje 87,3–89,2% dokładności tablicy , Laroca i in. przyjęli co najmniej 500 zdjęć na region , a w Chinach 4 750 prawdziwych tablic z syntezą dało 99,0% , co nie przenosi się wprost na Polskę.

Dowody

Warunki i rozbieżnościCykl 3–6 tygodni i „miliony zdjęć” to deklaracje producentów. Ogólne dane o automatycznym etykietowaniu, niezwiązane z LPR (pokrycie 70–85%, czas opisu krótszy o ponad 60%), pochodzą z tekstu na LinkedIn o niskiej pewności . W ustaleniach brak danych liczbowych o aktywnym uczeniu w LPR. Według producenta próba w lipcu może dać 99%, a ten sam system w grudniu napotyka śnieg, sól i niski kontrast . Autorzy podają wynik wideo ok. 1,8% niższy niż na zdjęciach ; względem najlepszego wyniku na zdjęciach (89,2%) różnica wynosi 2,8 pp (sekcja C). Pomiar 99% jest wiarygodny tylko na zbiorze testowym bez tablic ze zbioru treningowego ; na parkingu ze stałymi użytkownikami te same tablice wracają wielokrotnie S.

Założenia S i obliczenia

Skrypt data/jobs/lpr-cpu-sbc/decyzja/obliczenia/s03.py, wynik w s03.out.

Część 4Kamery CCTV do analityki na własnym SBC

Które parametry zwykłej kamery CCTV decydują o skuteczności LPR: liczba pikseli na szerokości tablicy lub na znak, wielkość matrycy, ogniskowa i obiektyw zmiennoogniskowy, czas migawki dla jadących pojazdów, WDR lub BLC wobec reflektorów, oświetlenie IR i długość jego fali dla tablic odblaskowych, kodek, bitrate i odstęp klatek I? Jakie wartości zalecają poradniki producentów LPR?

OdpowiedźO skuteczności decydują w tej kolejności: liczba pikseli na tablicy, czas migawki dobrany do prędkości i kąta najazdu, ręczne sterowanie ekspozycją w nocy (stała migawka, ograniczone wzmocnienie, IR przy kamerze) oraz kąt patrzenia; kodek ma znaczenie drugorzędne. Zgodny rdzeń zaleceń to 100–150 px na szerokości tablicy europejskiej (minimum fizyczne 74 px wg Axis) , ponad 130 px u Milesight i Axis LPV oraz 20–30 px na wysokości znaku . Dla wjazdu start-stop Bosch i Axis zalecają stałą migawkę 1/500 s , a instrukcja ANPR Hikvision nocą 1/1000–4/1000 s . Plate Recognizer każe wyłączyć AGC, DNR, autofokus i BLC ; co do WDR źródła są sprzeczne (q3). Standardem IR jest 850 nm , a 740 nm to opcja Milesight dla tablic o niskim kontraście . Wartości bitrate i odstępu klatek I dla LPR — brak danych w poradnikach producentów; istnieją tylko zalecenia Frigate (odstęp klatek I równy liczbie klatek na sekundę, stały bitrate) .

Parametr Wartość zalecana Kto zaleca
Piksele na szerokości tablicy ≥74 px minimum, typowo 100–150 px Axis
ok. 100 px cel, 120–150 px zapas, 30 px dolna granica silnika Plate Recognizer
>130 px, przechył tablicy ≤5° Milesight
130 px (jeden rząd), 70 px (dwa rzędy) Axis LPV
100–200 px, lepiej 100–180 px instrukcja ANPR Hikvision
Piksele na wysokości znaku 20–30 px Commonlands, Vadzo
30–60 px Genetec
Migawka, wjazd start-stop 1/500 s, tryb stałej ekspozycji Bosch
1/300 s (parking), 1/600 s (>30 mph lub ciemno) Plate Recognizer
1/500–1/1000 s dla 0–25 km/h ANPR Watch
maks. 19,3 ms przy kącie 5° i 3,4 ms przy 30° (30 km/h) Axis
Wzmocnienie 9–21 dB przy wbudowanym IR Axis
wartość 20 Hikvision
WDR, BLC WDR wyłączony, jeśli specyfikacja kamery nie mówi inaczej Axis
WDR i BLC wyłączone Hikvision
IR źródło tuż przy kamerze (retrorefleksja) Axis
zasięg IR ≥ odległość pojazdu + 1 m Plate Recognizer
Klatki na sekundę ok. 15 kl./s dla bram i parkingów Plate Recognizer
co najmniej 3 klatki na tablicę UE ISS wg Bosch

Dowody

Warunki i rozbieżnościWszystkie progi pikseli to deklaracje producentów oprogramowania i kamer, nie wyniki niezależnych testów; rozrzut 74–200 px wynika z różnych silników OCR. Próg 94 px modelu Intel LPRNet dotyczy tablic chińskich i nie przenosi się wprost na tablice polskie. Różnice w zaleceniach migawki (1/300–1/1000 s) wynikają z prędkości i kąta: tabela Axis pokazuje, że przy 30 km/h i kącie 30° granicą jest 1/298 s, a przy 45° — 1/421 s (obliczenia, pkt 6). Dla bitrate brak progu w źródłach; maksymalne 8 Mb/s kamery DS-2CD2043G2-I daje 0,078 bit/px przy 4 MP i 25 kl./s oraz 0,131 bit/px przy 15 kl./s (obliczenia, pkt 10).

Jak dobrać rozdzielczość i ogniskową dla pasa parkingowego (odległość ok. 2–10 m, szerokość tablicy UE 520 mm, kadr obejmujący jeden pas) i co w praktyce dają 2 MP, 4 MP i wyższe rozdzielczości?

OdpowiedźLiczbę pikseli na tablicy wyznacza wzór PoP = H_px × 520 mm / W, gdzie szerokość kadru W = 2·d·tan(HFOV/2) . Dla celu 130 px kamera 2 MP dopuszcza kąt widzenia do 75° przy 5 m i do 42° przy 10 m, a kamera 4 MP do 94° i 57° (obliczenia, pkt 3). Axis zaleca dla jednego pasa poniżej 4 m kąt 33–44° przy 5 m i 17–23° przy 10 m , czyli kadr szeroki 3–4 m; daje to 247–337 px przy 2 MP i 346–472 px przy 4 MP (obliczenia, pkt 4), a Axis uznaje 1 MP za minimum dla jednego pasa i 2 MP dla dwóch . W praktyce 2 MP z obiektywem zmiennoogniskowym ustawionym na pas wystarcza w całym zakresie 2–10 m. 4 MP daje 1,4 raza więcej pikseli przy tym samym kącie, co pozwala zostawić szeroki kadr: 4 MP z obiektywem 2,8 mm (94°) utrzymuje ≥130 px do 5,0 m, a z 6 mm (52°) do 11,0 m, podczas gdy 2 MP z 2,8 mm (110°) tylko do 2,7 m (obliczenia, pkt 2). Szeroki kadr przy 4 MP ma znaczenie dla dużych kątów najazdu: przy 30° rzut tablicy kurczy się do 0,87, a przy 45° do 0,71 szerokości, więc 130 px w rzucie wymaga odpowiednio 150 i 184 px na wprost (obliczenia, pkt 5, geometria S). Rozdzielczości 6–10 MP nie poprawiają odczytu jednego pasa na 2–10 m, a zwiększają koszt dekodowania i obciążenie CPU .

Kamera i obiektyw (HFOV) 2 m 3 m 5 m 6 m 8 m 10 m ≥130 px do
4 MP, 2,8 mm, 103° 278 185 111 93 69 56 4,3 m
4 MP, 2,8 mm, 94° 326 217 130 109 81 65 5,0 m
4 MP, 4 mm, 84° 388 259 155 129 97 78 6,0 m
4 MP, 6 mm, 52° 716 478 287 239 179 143 11,0 m
4 MP, 12 mm, 41,8° 915 610 366 305 229 183 14,1 m
2 MP, 2,8 mm, 110° 175 117 70 58 44 35 2,7 m
2 MP, 3,4 mm, 100° 209 140 84 70 52 42 3,2 m
2 MP, ok. 6 mm, ok. 60° S 432 288 173 144 108 86 6,7 m
2 MP, 9,8 mm, 32° 870 580 348 290 218 174 13,4 m

Dowody

Warunki i rozbieżnościTabela Plate Recognizer z 2022 r. podaje dla Europy maks. 14,1 ft (4,3 m) przy 2 MP i 19,7 ft (6,0 m) przy 4 MP, czyli mniej niż dla tablic USA , podczas gdy ten sam dostawca w 2025 r. podaje, że tablica UE jest 1,73 raza szersza od amerykańskiej ; tabela nie podaje kąta widzenia, więc nie da się jej pogodzić ze wzorem, i wiążący jest rachunek z HFOV. Kąty z kart katalogowych obiektywów szerokokątnych obejmują dystorsję, której źródła nie opisują. Wiersz 2 MP z ok. 60° pochodzi z ogólnego opisu sprzedawcy bez typu matrycy . Kamery 4 MP mają 4 MP tylko w strumieniu głównym: w Hikvision iDS-2CD7A46G0 strumień pomocniczy ma maks. 704×576 , w DS-2CD2043G2-I 1280×720, a trzeci strumień 1080p przy 10 kl./s .

Jak noc i pogoda (oślepienie reflektorami, prześwietlenie odblaskowych tablic przez IR, deszcz, śnieg, nisko stojące słońce) wpływają na rozpoznawanie i które funkcje i ustawienia kamery temu przeciwdziałają (tryb LPR lub drogowy, stała migawka, sterowanie IR, podwójna ekspozycja lub HDR)?

OdpowiedźNocą tablica ginie na dwa sposoby: IR i reflektory prześwietlają odblaskową tablicę do białego prostokąta , albo automatyka wydłuża ekspozycję i rozmywa obraz ; przy 30 km/h, migawce 1/30 s i kącie 20° rozmycie sięga 95 mm, prawie 7 razy więcej niż dopuszczalne 14 mm . Przeciwdziałają temu potwierdzone w poradnikach ustawienia: stała migawka (nocą 1/1000–4/1000 s według Hikvision ), ograniczone wzmocnienie (9–21 dB Axis , 20 Hikvision ), tryb sceny LPR (Bosch od firmware 6.50 ogranicza wzmocnienie i odszumianie ), wcześniejsze przejście w czerń i biel oraz filtr przepuszczający tylko IR. Co do WDR źródła są sprzeczne: Axis i Hikvision każą go wyłączyć , ANPR Watch zaleca True WDR ≥120 dB z HLC ; wieloekspozycyjny HDR daje podwójne krawędzie znaków i duchy pojazdów oraz obniża liczbę klatek do 1/2–1/3 . Podwójną ekspozycję (Frame Parity Flashing) mają kamery dedykowane, np. Milesight i Adaptive Recognition Vidar . Deszcz i śnieg zmniejszają odblaskowość tablicy i odbijają IR w pobliżu obiektywu, a zasypana tablica jest nieczytelna dla każdego silnika . Na niskie słońce działa pochylenie kamery w dół i osłona . Testy terenowe autorów pracy z University of Hertfordshire pokazały, że źle ustawione kamery osiągały 5–60% przechwyceń, najgorzej w ciemne październikowe godziny szczytu .

Zjawisko Skutek Przeciwdziałanie Źródła
Reflektory nocą prześwietlona tablica, oślepienie stała migawka ≥1/1000 s nocą, wzmocnienie 20; filtr IR-pass tłumi reflektory LED, ale nie halogenowe
IR na tablicy z bliska biały prostokąt bez znaków regulacja mocy IR, ograniczenie wzmocnienia, wyższy montaż
Ciemność, długa ekspozycja rozmycie ruchu stała migawka; tryb czarno-biały od 300 lx zamiast domyślnego 1 lx, powrót do koloru przy 600 lx
Kontrast reflektory/tło utrata tablicy lub tła WDR wyłączony na kamerze tablicowej, WDR w osobnej kamerze przeglądowej; alternatywnie True WDR ≥120 dB + HLC
Deszcz, mokra tablica do 28% utraty odblaskowości (norma), krople odbijają IR daszek i osłona przeciwdeszczowa, IR
Śnieg zasypana tablica nieczytelna brak środka po stronie kamery
Nisko stojące słońce nasycenie matrycy jak przy braku światła kamera pochylona w dół, osłona przeciwsłoneczna

Dowody

Warunki i rozbieżnościSpór o WDR rozstrzyga się podziałem ról: zalecenie „wyłącz” dotyczy kamery tablicowej ze stałą migawką i IR , zalecenie „włącz ≥120 dB” dotyczy kamer pracujących bez stałego IR ; przy wieloekspozycyjnym WDR liczba klatek spada , a źródła nie podają, od jakiej prędkości duchy psują odczyt przy ≤30 km/h. Pomiary długości fali dotyczą tablic brytyjskich z osłoną akrylową i nie przenoszą się wprost na tablice polskie; dla tablic polskich brak danych w źródłach. Teza, że 740 nm daje jaśniejszy obraz tablic europejskich niż 850 nm, nie ma pokrycia w zmierzonych wartościach: praca z Hertfordshire nie podaje odblaskowości przy 740 nm . Spadek 98% → 90–95% w opadach to deklaracja firmy instalacyjnej, nie test .

Które zwykłe kamery CCTV (RTSP i ONVIF, ręczna migawka, strumienie pomocnicze, IR) są zalecane lub sprawdzone do LPR z zewnętrzną analityką, ile kosztują i która jest najlepsza, a która najrozsądniejsza cenowo? Porównanie z dedykowanymi kamerami LPR tych samych producentów: różnica ceny i co dodają.

OdpowiedźNajlepiej udokumentowaną zwykłą kamerą do zewnętrznej analityki jest Bosch DINION IP starlight 6000i IR (NBE-6502-AL, 1080p): Bosch w swoim poradniku ANPR kwalifikuje ją do jednego pasa start-stop do 15 m , ma tryb sceny LPR ograniczający wzmocnienie , a kamery Bosch nie odczytują tablic i wymagają zewnętrznego oprogramowania — dokładnie układ z SBC; ceny brak w źródłach. Najrozsądniejsza cenowo z ceną jest Dahua IPC-HFW1439TL1-A-IL (4 MP, 2,8 mm, 94°, IR 30 m) za 93,63 € brutto S: daje ≥130 px do 5,0 m i ≥100 px do 6,5 m (obliczenia, pkt 2), więc wymaga montażu 2–5 m od tablicy; źródła nie potwierdzają dla niej ręcznej migawki ani WDR. Z potwierdzonymi parametrami LPR, ale bez ceny, wyróżnia się Hikvision DS-2CD2043G2-I(U) z obiektywem 6 mm: 4 MP, 52°, migawka 1/3–1/100 000 s, IR 850 nm do 40 m, WDR 120 dB, ONVIF S/G, RTSP, strumień pomocniczy 1280×720 , ≥130 px do 11 m (obliczenia); Dipolnet oznacza ją jako niedostępną . Dedykowana kamera tego samego producenta kosztuje kilkanaście razy więcej: Hikvision iDS-2CD7A46G0/P-IZHSY(C) 1 286,58 € brutto po 15% rabacie , czyli dla dwóch kamer o 2 385,90 € więcej niż dwie Dahua IPC-HFW1439TL1 (×13,7; obliczenia, pkt 11). Dodaje głównie analitykę w kamerze, większą matrycę, motorowy obiektyw, mocniejsze IR i wyjścia do szlabanu, czyli funkcje, które w architekturze właściciela przejmuje SBC.

Zwykłe kamery w źródłach:

Kamera Matryca, obiektyw Migawka, IR, WDR Strumienie, protokoły Cena Status w źródłach
Bosch DINION IP starlight 6000i IR (NBE-6502-AL) 1080p tryb sceny LPR brak danych brak danych zalecana przez Bosch do ANPR do 15 m
Bosch FLEXIDOME IP starlight 5000i IR (NDE-5502-AL) brak danych IR wbudowane brak danych brak danych zalecana przez Bosch do 10 m
Hikvision DS-2CD2043G2-I(U) 4 MP 1/3″, 2,8/4/6 mm (103°/84°/52°) 1/3–1/100 000 s, 850 nm 40 m, 120 dB 1280×720 pomocniczy, 1080p@10 trzeci, ONVIF S/G, RTSP brak danych niedostępna w Dipolnet
Dahua IPC-HFW1439TL1-A-IL 4 MP, 2,8 mm, 94° IR 30 m brak danych 93,63 € brutto S cennik norteh.com
Dahua IPC-HDBW1439E1-A-IL 4 MP, 2,8 mm, 95° IR 30 m brak danych 70,93 € brutto S cennik norteh.com
Avigilon 4.0C-H5A-BO1-IR 4 MP, 3,3–9 mm IR brak danych 849,10 USD po 37% rabacie, cennik 1 347,77 USD cennik edukacyjny
Dahua/Loryta 5442 4 MP (2688×1520) brak danych H.264, 15 kl./s główny, 1280×720 pomocniczy brak danych przykład konfiguracji LPR we Frigate
Dahua 5241-Z12E zmiennoogniskowa brak danych brak danych brak danych zalecana przez społeczność IP Cam Talk do tablic

Porównanie z dedykowanymi kamerami LPR:

Producent Zwykła (cena) Dedykowana LPR (cena) Różnica Co dodaje dedykowana
Hikvision / Dahua Dahua IPC-HFW1439TL1 93,63 € brutto S; Hikvision DS-2CD2043G2-I — brak ceny Hikvision iDS-2CD7A46G0/P-IZHSY(C) 1 286,58 € brutto ; 499–545 USD na Alibaba ; 500–900 USD ok. +1 193 € na kamerę, ×13,7 (obliczenia) matryca 1/1,8″, obiektyw 2,8–12 lub 8–32 mm z P-iris, WDR 140 dB, IR 50/100 m ; ANPR w kamerze, wg producenta ≥98% rozpoznań i ≥99% przechwyceń ; listy 10 000 tablic ; Wiegand, RS-485, wejścia i wyjścia alarmowe
Dahua IPC-HFW1439TL1 93,63 € brutto S ITC237-PW6M-IRLZF 1 200–2 000 USD ; kamera parkingowa 3–6 m — brak ceny ok. 13–21 razy (pasmo USD wobec ceny w €, porównanie orientacyjne S) ANPR w kamerze bez przesyłania strumienia ; wg producenta ≥99% przechwyceń i ≥95% rozpoznań ; 1/1,8″, 2,7–12 mm
Avigilon 4.0C-H5A-BO1-IR 849,10 USD licencja ACC LPR 3 492,48 USD na pas + 180,08 USD na kamerę (cennik 01.2023) 4 521,66 USD na pas, ×5,3 (obliczenia) odczyt w oprogramowaniu VMS, nie w kamerze
Axis zwykłe kamery wymagają przekonfigurowania do LPC ; brak ceny P1455-LE-3 2 000–4 000 USD z montażem ; P3285-LVE Kit — brak ceny brak danych ARTPEC-9 z DLPU i License Plate Verifier , do 30 km/h, 2–7 m , tryb szlabanu z listami po 10 000 tablic
Ubiquiti brak danych AI LPR 499 USD (21.07.2026) , 584 USD z dopłatami brak danych 4K, zoom 3×, IR 15 m; przechwytuje tablice tylko nocą, inne dane wymagają drugiej kamery

Dowody

Warunki i rozbieżnościCeny pochodzą z różnych rynków, lat i walut (cennik UE z VAT, Alibaba, cennik edukacyjny USA, oferty z montażem), więc różnice są orientacyjne. Dla zwykłych kamer z obiektywem zmiennoogniskowym i potwierdzoną ręczną migawką źródła nie podają aktualnej ceny w Europie. Dahua IPC-HFW1439TL1 wymaga montażu 2–5 m od tablicy przy celu 130 px; na 6–10 m potrzebny jest obiektyw ok. 6 mm (4 MP, 52°) lub zmiennoogniskowy. Wskaźniki ≥95–99% kamer dedykowanych to deklaracje producentów „w zalecanych warunkach montażu i oświetlenia” , nie wyniki niezależnych testów.

Założenia S i obliczenia

Część 5Przemysłowy SBC: najlepszy i najrozsądniejszy cenowo

Który przemysłowy SBC jest najlepszy, a który najrozsądniejszy cenowo do analityki LPR na CPU lub NPU (bez GPU) przy maksymalnie dwóch kamerach (np. Rockchip RK3588 lub RK3576, Intel serii N, Atom x7000, NXP i.MX8M Plus, jednostki przemysłowe na Raspberry Pi 5 lub CM5): CPU, RAM, zakres temperatur, zasilanie, wejścia i wyjścia dla czujników i szlabanu, cena?

OdpowiedźNajmocniejszą platformą ARM w ustaleniach jest RK3588: 4× Cortex-A76 do 2,4 GHz i 4× Cortex-A55 do 1,8 GHz oraz trzyrdzeniowe NPU 6 TOPS INT8 . Jego wersja przemysłowa RK3588J pracuje w zakresie −40…85 °C kosztem niższych taktów: A76 1,6 GHz (2,0 GHz w trybie overdrive), A55 1,3 GHz (1,7 GHz) . Najrozsądniejszy cenowo jest RK3576 (4× Cortex-A72 2,2 GHz i 4× Cortex-A53 1,8 GHz, NPU 6 TOPS) w gotowej obudowie przemysłowej za 299 USD (4 GB/32 GB) lub 339 USD (8 GB/64 GB) . i.MX8M Plus ma tylko 4× Cortex-A53, NPU 2,3 TOPS i sprzętowe dekodowanie do 1080p60 . Raspberry Pi 5 nie ma NPU, a zapowiedź producenta nie wymienia wersji przemysłowej ani rozszerzonego zakresu temperatur ; zakres −20…60 °C dają dopiero urządzenia firm trzecich z CM5 . Po stronie x86 Intel N100 (4 rdzenie Gracemont, 3,4 GHz, TDP 6 W, bez NPU) kosztuje jako kompletny mini PC 130–180 USD , a jego bezwentylatorowe wersje mają zwykle zakres 0…60 °C . Dla Atom x7000 (x7425E) brak danych w źródłach o wydajności LPR, cenie i wersjach przemysłowych; procesor występuje tylko na liście platform testowanych przez OpenVINO .

Platforma, przykład CPU NPU RAM, pamięć Temp. pracy Zasilanie, pobór I/O dla czujników i szlabanu Cena
RK3588J, ARMxy BL450 (SOM450–452) 4× A76 2,0 GHz + 4× A55 6 TOPS 4–16 GB, eMMC 32–128 GB −40…85 °C 9–36 V DC, watchdog, szyna DIN brak szczegółów w danych brak danych
RK3588, InHand EC3320 4× A76 + 4× A55 do 2,4 GHz 6 TOPS INT8 8 GB, eMMC 64 GB −20…60 °C 9–36 V DC 4 DI + 4 DO, 2× RS-232, 2× RS-485, CAN brak danych
RK3588, Firefly EC-A3588Q 4× A76 + 4× A55 6 TOPS brak danych brak danych brak danych brak danych 416,95 EUR
RK3576, Seeed reComputer Industrial / Geniatech XPI-3576 4× A72 2,2 GHz + 4× A53 1,8 GHz 6 TOPS INT8 do 16 GB, eMMC do 128 GB XPI-3576: −40…85 °C 12 V, 7,08 W przy pełnym obciążeniu RS485, RS232, CAN, watchdog 299 / 339 USD (Seeed)
i.MX8M Plus, Geniatech APC880, Toradex Verdin 4× A53 1,8 GHz (1,6 GHz w wersji industrial) + M7 2,3 TOPS do 8 GB, eMMC 64 GB −40…85 °C 12 V/3 A ; moduł 1,5–6,3 W 2× CAN, RS232, RS485 ; wersja Mini 2× DI/DO brak danych
i.MX95, Karo QS95 / Ezurio Nitrogen95 6× A55 1,8 GHz + M7 + M33 2 TOPS eIQ Neutron 2–8 GB −25…85 °C / −40…85 °C 5 V 2× CAN-FD, do 60 GPIO brak danych
CM5, OpenEmbed EdgeLogix-1145 4× A76 2,4 GHz (BCM2712) brak 1–8 GB, eMMC 8–32 GB −20…60 °C 24 V 8 DI, 8 DO, 4 AI, 2× RS485, RS232 249 / 299 USD przy 100 szt.; próbka +20%
Pi 5 + Hailo-8L (AI Kit) 4× A76 2,4 GHz 13 TOPS (dokładane) do 16 GB brak wersji przemysłowej ; HAT 0…50 °C 5 V/5 A USB-C ; szczytowo ok. 12 W brak przemysłowych I/O w danych 80 USD (8 GB, 2023) + 70 USD
TDA4VM, BeagleBone AI-64 2× A72 2,0 GHz C7x + MMA 8 TOPS 4 GB, eMMC 16 GB 0…70 °C 5 V USB-C GPIO, PRU 189 USD
x86: N100, Xskipc N1321 / mini PC 4× Gracemont do 3,4 GHz, bez HT brak (tylko GNA 3.0) do 16 GB wg Intela 0…60 °C z dyskiem SSD przemysłowym TDP 15 W ; 4–7 W spoczynek, 18–25 W obciążenie 2× COM DB9 , watchdog mini PC 130–180 USD
x86: Core i 6./7. gen., Advantech UNO-2484G i3/i5/i7 brak 8 GB −20…60 °C przy przepływie 0,7 m/s 10–36 V, 95,2 W maks. 4× RS232/422/485 brak danych

Dowody

Warunki i rozbieżnościKonfiguracja rdzeni jest spójna w kartach katalogowych: RK3588 to 4× A76 + 4× A55 , a artykuł w „Scientific Reports” podaje błędnie „sześciordzeniowy CPU” . Takt A76 zależy od płytki: 2,4 GHz nominalnie , 2,1–2,256 GHz w części płytek . Dla RK3576 jedna instrukcja podaje A72 do 2,2 GHz, a inna jej część do 2,4 GHz . Jedno ustalenie przypisuje i.MX8M Plus rdzeń Cortex-A72 ; karty NXP, Kontron, SECO i Ezurio podają wyłącznie 4× A53 + M7 . Formaty NPU RK3588: karta 2023 wymienia INT4/INT8/INT16/FP16 , strona Rockchip dodaje BF16/TF32 . Dla BeagleBone AI-64 jeden artykuł podaje błędnie SoC AM625 i 4× A53 . N100: Intel podaje maks. 16 GB RAM , użytkownik działa na 32 GB ; N100 nie ma opcji „embedded” , mają ją N200 i N250 . Giada IM1-707 z RK3588J osiąga −20…70 °C tylko przy przepływie 0,7 m/s, a odmiana RK3588 tylko 0…60 °C ; RK3588 bez litery J w module BL450 ma zakres 0…80 °C . Brak danych w źródłach o cenach przemysłowych odmian RK3588J, i.MX8M Plus i i.MX95. Wszystkie parametry w tabeli to deklaracje producentów.

Ile klatek na sekundę na kamerę potrzebuje wolny ruch parkingowy do pewnego odczytu i czy modele detekcji i OCR z sekcji s01 osiągają tę wartość na CPU tych SBC przy dwóch kamerach jednocześnie (ms na klatkę, kl./s, wątki)?

OdpowiedźŹródła podają 4–5 kl./s dla pojazdów poniżej 30 mph , 5 kl./s, najwyżej 10, w Frigate , 12 kl./s dla wolno jadących i ok. 15 kl./s dla bram i parkingów . Obliczenie (klatki = strefa / prędkość × kl./s) daje przy 10 km/h i strefie czytelności 3 m S 5,4 klatki przy 5 kl./s, a przy 30 km/h wymaga 10,4–13,9 kl./s, aby w strefie 3–4 m znalazło się 5 klatek. Cel dla dwóch kamer to więc 5 kl./s, gdy pojazd zwalnia przed szlabanem, i 10–12 kl./s, gdy przejeżdża strefę z prędkością do 30 km/h. CPU ARM w ustaleniach tego nie osiąga: Pi 5 (4× A76) wykonuje YOLOv8s INT8 w 457 ms, czyli 1,1 kl./s na kamerę przy dwóch kamerach . Dla CPU RK3588 brak bezpośredniego pomiaru detektora tablic; ResNet18 trwa na A76 ok. 48 ms (4 ms na NPU razy 12, wg producenta) . N100 z OpenVINO przetwarza 23,6 kl./s YOLOv8n INT8 , co zajmuje 42% jego mocy przy 2×5 kl./s i 102% przy 2×12 kl./s; N100 wystarcza więc tylko w trybie wyzwalanym (benchmark OpenVINO; urządzenia, CPU czy iGPU, ustalenie nie podaje) z 5 kl./s. NPU RK3588 wykonuje detekcję w 14–18,5 ms , co przy 2×12 kl./s zajmuje 34–44% czasu jednego toru NPU.

Platforma Model detekcji ms na klatkę Maks. kl./s na kamerę przy 2 kamerach Obciążenie przy 2×5 / 2×10 / 2×12 kl./s Źródło
RK3588 NPU YOLOX-nano INT8 14 35,7 14% / 28% / 34%
RK3588 NPU YOLOv8n INT8 (deklaracja) 15,2 32,9 15% / 30% / 36%
RK3588 NPU Mini-YOLO (YOLOv8 + MobileNetV3) INT8 18,5 27,0 18% / 37% / 44%
RK3588 NPU YOLOv9-t FP16 35 14,3 35% / 70% / 84%
RK3588 NPU YOLO26n INT8 41,2 12,1 41% / 82% / 99%
Pi 5 + Hailo-8L YOLOv6n 11 45,5 11% / 22% / 26%
N100 CPU, OpenVINO YOLOv8n INT8 (23,6 kl./s) 42,3 11,8 42% / 85% / 102%
N100 iGPU, OpenVINO YOLOv9-s 320 30 16,7 30% / 60% / 72%
TDA4VM C7x/MMA YOLOv5s 720p 40–45 11,8 42% / 85% / 102%
Pi 5 CPU YOLOv8s INT8 (ExecuTorch) 457 1,1 457% / 914% / 1097%
Core Ultra 7 155H NPU (x86, odniesienie) YOLOv8n FP16 (142 kl./s) 7,0 71 7% / 14% / 17%

Dowody

Warunki i rozbieżnościPomiary NPU RK3588 różnią się nawet u jednego producenta: YOLOv5s INT8 trwa 18,5 ms albo ok. 45 ms przy wejściu 640×640 ; YOLOv8n trwa 15,2 ms , ok. 40 ms albo osiąga do 100 kl./s w demonstracji . YOLO26n w RKNN potrzebuje 41,2 ms, bo RKNN nie obsługuje głowicy bez NMS i wymaga osobnego NMS . Dla Pi 5 wpis na LinkedIn podaje YOLOv8n INT8 w 16 ms (60 kl./s), ale z analizą tylko obszaru ROI ; sprzedawca podaje 0,45 kl./s dla YOLOv8 na CPU . fast-plate-ocr i FastALPR nie publikują pomiarów na CPU ARM ani N100 . Brak danych w źródłach: czasu NPU dla RK3576, i.MX8M Plus i i.MX95, czasu OCR na NPU RK3588 (przykład LPRNet istnieje w rknn_model_zoo ) oraz pomiarów na Atom x7000.

Czy te SBC dekodują sprzętowo dwa strumienie 4 MP H.264 lub H.265 (rkmpp, V4L2, Quick Sync, VPU), ile kosztuje dekodowanie programowe na CPU i czym różni się obciążenie dekodowaniem w wariantach architektury B, C i D?

OdpowiedźRK3588 dekoduje dwa strumienie 4 MP sprzętowo z dużym zapasem. Deklarowane 8K60 H.265 i 8K30 H.264 to ok. 1991 i 995 Mpx/s wobec 92–184 Mpx/s dla 2×4 MP przy 12,5–25 kl./s, czyli zapas od ×5,4 do ×21,6 . Dekoder ma dwa rdzenie VDPU381 ; transkodowanie 4K HEVC Main10 do 540p przez rkmpp osiągnęło 306 kl./s przy 3–8% CPU . RK3576 ma dekoder 8K30 (ok. 995 Mpx/s) i ok. połowę wydajności transkodowania RK3588 ; i.MX95 deklaruje 4Kp60 H.264/H.265, czyli zapas ×2,7–5,4 . Raspberry Pi 5 ma jeden dekoder 4Kp60 HEVC, a H.264 dekoduje programowo , więc kamery muszą nadawać H.265. i.MX8M Plus dekoduje sprzętowo najwyżej 1080p60 ; w teście użytkownika H.265 przestało działać powyżej 1280×960 , więc strumień 4 MP dekoduje tylko programowo, a sprzętowo wyłącznie substream. N100 przez Quick Sync transkoduje cztery strumienie 4K HEVC do 1080p przy 15 W . Transkodowanie programowe 4K HEVC na RK3588 zajęło 727% CPU przy 39 kl./s , co daje górne oszacowanie ok. 83 ms czasu rdzenia na klatkę 4 MP i 2,1–4,1 rdzenia (z 8) dla 2×4 MP przy 12,5–25 kl./s.

Wariant Strumienie dekodowane ciągle (2 kamery) Mpx/s przy 12,5 / 25 kl./s Wymagania i skutki
B: substream do ruchu, strumień główny do OCR 2× 640×360 S + 2× 4 MP, jeśli strumień główny jest dekodowany ciągle 5,8 / 11,5 + 92 / 184 Dwie sesje dekodera na kamerę; sam substream kosztuje programowo 0,13–0,26 rdzenia RK3588. Jedyny wariant, w którym i.MX8M Plus dekoduje sprzętowo część pracy (substream ≤1080p) .
C: jeden strumień 4 MP, dwie reprezentacje 2× 4 MP 92 / 184 Jedna sesja na kamerę; RK3588, RK3576, i.MX95 i Pi 5 (tylko H.265) mieszczą to w dekoderze. Skalowanie do 640×360 może wykonać RGA w potoku MPP , ale przewodnik Rockchip odradza RGA na RK3588 .
D: stały ROI i wyzwalanie jak w B lub C S jak w B lub C Dekoder pracuje ciągle; oszczędność dotyczy inferencji, bo mniejszy obszar analizy zmniejsza obciążenie CPU .

Dowody

Warunki i rozbieżnościEdgeAIStack podaje dla RK3588 „modelowy pułap” 1× 4K H.264 ; przy założeniu 4K30 S zapas dla 2×4 MP spada do ×1,4–2,7, wobec ×5,4–10,8 z deklaracji 8K30 H.264. Dla iGPU klasy UHD 730 podano 1–2 równoczesne pełne transkodowania 4K HEVC , dla N100 cztery ; pomiary dotyczą innych układów i obciążeń. Geniatech przypisuje APC880 Mini „dekodowanie 4K” , a karta APC880 podaje 1080p60 . Koszt dekodowania programowego wyprowadzono z transkodowania, które obejmuje też kodowanie 540p, więc jest to górne oszacowanie. Brak danych w źródłach: pomiaru jednoczesnego dekodowania 2×4 MP na którymkolwiek SBC oraz kosztu programowego dekodowania H.264 4 MP na Pi 5 i N100.

Które NPU dają najlepszą dokładność, szybkość i koszt dla LPR z maksymalnie dwiema kamerami: NPU wbudowane w SoC (Rockchip RK3588 lub RK3576, NXP i.MX8M Plus, Intel Core Ultra i inne) oraz dokładane akceleratory (Hailo-8 lub Hailo-8L, Google Coral); ile dokładności traci się przy kwantyzacji i konwersji modelu (RKNN-Toolkit, kompilator Hailo, kompilator Edge TPU), których operatorów modeli detekcji i OCR NPU nie obsługuje i w jakich warunkach wygrywa projekt tylko na CPU? GPU (Jetson, iGPU) wyłącznie jako punkt odniesienia.

OdpowiedźNajlepszy stosunek kosztu do szybkości ma NPU wbudowane w RK3588: 6 TOPS bez dopłaty, detekcja w 14–30 ms (YOLOX-nano, YOLO-NAS s) i strata mAP50-95 1,4 pkt przy INT8 względem FP16 dla YOLO26n (0,463 wobec 0,477) . Najszybszy dokładany akcelerator w danych to Hailo-8 (26 TOPS, 2,5 W, YOLOv6n w ok. 7 ms) ; Hailo-8L (13 TOPS) kosztuje 70 USD i wykonuje YOLOv6n w ok. 11 ms . Coral (4 TOPS, 60–95 USD) obsługuje tylko modele INT8 TFLite, a Frigate nie zaleca go do nowych instalacji . Dla NPU i.MX8M Plus (2,3 TOPS), i.MX95 (2 TOPS) i RK3576 brak danych w źródłach o zmierzonej szybkości i stracie dokładności. NPU Intel Core Ultra 7 155H wykonuje YOLOv8n z prędkością 142 kl./s , a detektor tablic YOLOv8m po kwantyzacji PTQ traci 0,020 mAP@0.5 i 0,067 mAP@0.5:0.95; kwantyzacja z douczaniem (QAT) zmniejsza stratę mAP@0.5 do 0,015 i podnosi mAP@0.5:0.95 o 0,011 . Dla kompilatorów Hailo i Edge TPU brak danych w źródłach o stracie dokładności. CPU wygrywa, gdy rozpoznawanie jest wyzwalane i wystarcza 2×5 kl./s (N100: 42% mocy), gdy model zawiera operatory nieobsługiwane przez NPU (attention, transformery) lub gdy koszt konwersji i walidacji przewyższa zysk .

NPU TOPS Cena Zmierzona detekcja Strata przy konwersji Ograniczenia
RK3588 (wbudowane, 3 rdzenie) 6 INT8 w cenie SoC YOLOX-nano 14 ms, YOLO-NAS s 20–30 ms YOLO26n/s/m INT8 vs FP16: −1,4 / −1,5 / −0,5 pkt mAP50-95 ; YOLOv5m FP32→INT8 0,3% (deklaracja) konwersja tylko na PC x86 ; brak głowicy bez NMS
RK3576 (wbudowane) 6 w cenie SoC brak danych brak danych ten sam RKNN-Toolkit2
i.MX8M Plus 2,3 w cenie SoC brak danych brak danych brak NPU w wersji QuadLite
i.MX95 eIQ Neutron 2 w cenie SoC brak danych brak danych eIQ: TFLite, ONNX, PyTorch
Hailo-8L (M.2/HAT) 13 70 USD bez VAT YOLOv6n 11 ms brak danych HAT 0…50 °C ; PCIe Gen 2 obniża YOLOv8s ze 120 do 40 kl./s (deklaracja)
Hailo-8 (M.2) 26, 2,5 W brak danych YOLOv6n 7 ms ; LPRNet 5,81 ms (deklaracja) brak danych moduł −40…85 °C
Coral Edge TPU 4, 2 W 60–95 USD MobileDet ok. 10 ms brak danych tylko INT8 TFLite
Intel Core Ultra 7 155H NPU (x86) brak danych brak danych YOLOv8n 142 kl./s FP16 ; YOLOv8m-320 tablic 22,4 ms INT8 PTQ: mAP@0.5 0,921→0,901; QAT: 0,906, mAP@0.5:0.95 0,560 OpenVINO uruchamia jeden model na CPU, GPU i NPU
GPU, odniesienie: Jetson Orin Nano 40 (Super 67) ok. 399 USD po podwyżce z lipca 2026 r. YOLOv8n TensorRT FP16 10,1 ms FP16 vs FP32: mAP@50 0,8037 vs 0,8041 aktywne chłodzenie powyżej 35 °C (deklaracja)

Dowody

Warunki i rozbieżnościSprzedawca twierdzi, że Hailo-8L działa tylko z kamerami Raspberry Pi, a nie z kamerami IP ; Frigate, system NVR dla kamer IP, obsługuje Hailo-8L na Pi 5 . W 2023 r. społeczność zarzucała Rockchip zamknięte oprogramowanie NPU , a sterownik jądra RKNPU jest otwarty i powstał sterownik Mesa „Rocket” w jądrze głównym . Liczba TOPS nie przekłada się wprost na szybkość ; różnica RK3588 vs Jetson Orin Nano jest w praktyce mniejsza niż stosunek TOPS (deklaracja) . Na Pi 5 jądra FP32 bywają szybsze od INT8 dla małych modeli . Test NPU Core Ultra użył zbioru Kaggle „Car Plate Detection” (433 obrazy) i wejścia 320×320 , więc nie przenosi się wprost na tablice polskie. Frigate deklaruje, że modele LPR są na tyle lekkie, że działają na większości CPU ; to opis Frigate, nie pomiar na ARM.

Które przemysłowe SBC i komputery bezwentylatorowe mają potwierdzoną niezawodność w szafkach zewnętrznych (zakres temperatur, chłodzenie bez wentylatora, zużycie eMMC lub SSD, watchdog, zachowanie po zaniku zasilania) i w jakiej cenie?

OdpowiedźBrak danych w źródłach o niezależnie potwierdzonej, wieloletniej niezawodności (MTBF, statystyki awarii) któregokolwiek z tych urządzeń; dostępne są deklaracje producentów i krótkie testy cieplne. Z deklaracji najlepiej do szafki pasują: ARMxy BL450 z RK3588J (−40…85 °C, 9–36 V, sprzętowy watchdog, DIN) , Geniatech XPI-3576 (−40…85 °C, watchdog, 7,08 W) oraz Geniatech APC880 z i.MX8M Plus (−40…85 °C, bez wentylatora) ; żaden z nich nie ma ceny w danych. InHand EC3320 (RK3588) ma −20…60 °C, obudowę bez wentylatora IP40 i watchdog , a CM5 w EdgeLogix-1145 −20…60 °C przy cenie 249–299 USD . W opisanym przez producenta wdrożeniu RK3588 bez wentylatora w szczelnej skrzynce IP65 przy 42 °C otoczenia obniżał takt CPU po 2–3 godzinach . Pamięć eMMC 16 GB zużyła się po 23 TiB zapisu ; z obliczeń ciągłe nagrywanie 2×4 Mbit/s S wyczerpuje ją po ok. 279 dobach, a zapis samych zdjęć 2 MB × 2000 pojazdów na dobę S po ok. 17 latach.

Urządzenie Temp. pracy Chłodzenie, obudowa Watchdog Pamięć Zasilanie Cena
InHand EC3320 (RK3588) −20…60 °C bez wentylatora, metal, IP40, DIN tak eMMC 64 GB + M.2 SATA 2242 9–36 V DC brak danych
ARMxy BL450 (RK3588J) −40…85 °C DIN niezależny sprzętowy eMMC 32–128 GB 9–36 V DC brak danych
Geniatech XPI-3576 (RK3576J) −40…85 °C profil aluminiowy tak eMMC 32 GB 12 V, 7,08 W brak danych
Geniatech APC880 (i.MX8M Plus) −40…85 °C bez wentylatora brak danych eMMC 64 GB 12 V/3 A brak danych
EdgeLogix-1145 (CM5) −20…60 °C DIN, RTC z baterią watchdog BCM2712 eMMC 8–32 GB 24 V 249 / 299 USD przy 100 szt.
Xskipc N1321 (N100) 0…60 °C z SSD przemysłowym, 0…40 °C z HDD bez wentylatora 0–255 s M.2 + kieszeń 2,5" TDP 15 W brak danych
Advantech UNO-2484G (Core i) −20…60 °C przy 0,7 m/s bez wentylatora, IP40 255 poziomów, 1–255 s brak danych 10–36 V, 95,2 W maks. brak danych

Dowody

Warunki i rozbieżnościTen sam producent (ieeker) deklaruje utrzymanie pełnej wydajności RK3588 bez wentylatora do 60 °C i w szczelnej obudowie DIN do 55 °C , a w opisanym wdrożeniu notuje dławienie przy 42 °C po 2–3 godzinach ; EdgeAIStack zaleca aktywne chłodzenie przy ciągłym obciążeniu NPU . Geniatech APC880 jest bezwentylatorowy , a APC880 Mini ma wentylator . Dane do obliczenia zużycia eMMC pochodzą z badania z 2019 r. na jednym układzie 16 GB ; większa pojemność i tryb pSLC wydłużają czas życia. Brak danych w źródłach o cenach przemysłowych komputerów z RK3588J, i.MX8M Plus, i.MX95 oraz N100.

Wskazanie

Założenia S i obliczenia

Część 6Jak osiągnąć 99% skuteczności

Jak producenci systemów LPR i niezależne testy definiują i mierzą skuteczność (capture rate, read rate, poprawny cały numer na pojazd, dokładność na znak, wynik na klatkę czy na pojazd, błędny odczyt a brak odczytu, wielkość próby) i co systemy komercyjne faktycznie osiągają w niezależnych testach na wjazdach parkingowych?

Odpowiedź„Skuteczność” w materiałach producentów i w badaniach oznacza co najmniej pięć różnych miar o różnych mianownikach: odsetek wykrytych pojazdów (capture rate), odsetek poprawnych odczytów wśród wykrytych (read rate), odczyt „skorygowany”, w którym tablica z jednym błędnym znakiem liczy się jako dobra, dokładność na znak oraz poprawny cały numer na obraz albo na przejazd . Dla szlabanu liczy się tylko poprawny cały numer na przejazd, czyli iloczyn wykrycia i odczytu: brytyjski standard policyjny (98% wykrycia × 95% odczytu) daje 93,1% na pojazd . Jedyny w źródłach niezależny pomiar systemów komercyjnych przy wolnym ruchu w pasach wjazdowych (terminale promowe NCDOT, tablice USA) dał 70,0% (ARV-LPR, 1064 z 1520 pojazdów) i 55,3% (Hik-LPR, 2035 z 3677) poprawnych numerów na pojazd; po zaliczeniu tablic z jednym błędnym znakiem odczyt wynosił 95% i 91% . Niezależnego testu na wjeździe parkingowym z tablicami polskimi lub unijnymi brak w źródłach. Deklaracje producentów mieszczą się w przedziale 95–99% i zwykle nie podają warunków ani próby . Wiarygodne potwierdzenie 99% wymaga liczenia pojazdów, nie klatek, i próby rzędu 1000–3000 przejazdów (obliczenia H).

Miara Mianownik Przykład
Capture rate (wykrycie pojazdu) wszystkie pojazdy 81% i 69% w teście NCDOT ; definicje
Read rate (odczyt) pojazdy wykryte; u części producentów tylko tablice „czytelne” 86% i 80% ; mianownik „readable plates”
Adjusted read rate wykryte; tablica z jednym błędnym znakiem = dobra 95% i 91%
Dokładność na znak znaki Flock: >96% na znak, przy 7 znakach ok. 75% całych tablic
Cały numer na obraz (badania) obrazy zbioru testowego definicja ; NVIDIA TAO
Cały numer na przejazd wszystkie przejazdy przejazdy odczytane za pierwszym razem bez udziału człowieka

Dowody

System Warunki Próba Wynik
ARV-LPR NCDOT, terminale promowe, 9 dni, USA 1520 pojazdów wykrycie 81%, odczyt 86% → 70,0% na pojazd
Hik-LPR NCDOT, USA 3677 pojazdów wykrycie 69%, odczyt 80% → 55,3% na pojazd
OpenALPR RodoSol-ALPR, bramki poboru opłat, Brazylia 4000 samochodów 94,3%; motocykle 1827/4000
Sighthound / OpenALPR SSIG, stała kamera, Brazylia — 89,80% / 93,03% na pojazd
Sighthound / OpenALPR UFPR-ALPR, kamera w ruchu, Brazylia — 56,67% / 70,00% na pojazd
Sighthound i OpenALPR UCSD-Stills, USA — 98,3%

Warunki i rozbieżnościLiczby producentów to deklaracje bez metodyki; Flock nie podaje próby ani warunków poza „optymalnymi warunkami wdrożenia” , a deklaracje 99,9% pomijają tablice niestandardowe, które według komentatora branżowego stanowią kilka procent ruchu . Test NCDOT dotyczy tablic USA i terminali promowych, nie parkingów w Polsce. Przedziały ufności zakładają niezależne pojazdy S; kolejne rejestracje tego samego auta nie są niezależne: wynik 358/359 w badaniu brytyjskim pochodzi z 5 samochodów , więc jego przedział 98,5–100% (H7) jest zbyt wąski.

Które źródła błędów tworzą lukę do 99% (pominięta detekcja, mała tablica, rozmycie ruchu, kąt, odblaski, brud, tablice dwurzędowe, podobne znaki, takie jak O i 0 albo B i 8, tablice zagraniczne, polskie tablice specjalne) i jaki jest udział każdego z nich w opublikowanych badaniach lub danych z eksploatacji?

OdpowiedźDetekcja nie jest główną luką: na ośmiu zbiorach wykrycie pojazdu ma 99,92% czułości, a wykrycie tablicy 99,51% , YOLOv4 przekracza 99,5% , a autorzy kilku prac wskazują rozpoznanie znaków jako wąskie gardło . Jedyny w źródłach rozkład przyczyn błędnych odczytów rzeczywistych tablic europejskich (Wielka Brytania, 700 błędów) to: śruby i zaślepki śrub w obrębie znaków 72,6%, zabrudzenia i ślady 23,0%, zasłonięcie 1,8%, uszkodzenie 1,8%, niedozwolona czcionka 0,9% . Pozostałe źródła podają spadek skuteczności w danym warunku, a nie udział w błędach: noc przy świetle reflektorów 55,7% wobec 95,3% w dzień, kąt powyżej 45° −42,8 pkt proc., ulewa −33,3 pkt proc. (tablice nepalskie) , odblask 50% (tablice marokańskie) , rozmycie 52,0–68,4% wobec 98,8% (CCPD, Chiny) . Udziałów dla tablic dwurzędowych, zagranicznych i polskich tablic specjalnych źródła nie podają. Budżet błędu dla 99% na tablicy 7- i 8-znakowej wynosi 0,143% i 0,126% na znak, a przy 99,5% wykrycia 0,072% i 0,063% (obliczenia A).

Źródło błędu Zmierzony udział lub efekt Warunki
Pominięta detekcja czułość 99,92% (pojazd), 99,51% (tablica); błędy dotyczą pojazdów zasłoniętych i w tle 8 zbiorów, 5 regionów
Mała tablica wycinek 20×40 px: 0,8% całych tablic wobec 96,6% w wysokiej rozdzielczości RodoSol, Brazylia
Rozmycie CCPD-Blur 52,0% i 68,4% wobec 98,8% na najlepszym podzbiorze Chiny
Kąt powyżej 45°: 51,2%; 0–60°: 84,5% czułości; CD-HARD 65,4% po fuzji Nepal ; ;
Noc i oświetlenie dzień 95,3%, zmierzch 84,8%, noc 55,7%; błąd 40% → 5% po dodaniu IR i częstszej aktualizacji danych Nepal ; UK
Odblask 50,0% na podzbiorze z odblaskiem Maroko
Śruby, brud, uszkodzenia 72,6% / 23,0% / 1,8% / 1,8% z 700 błędów; śruba w „U”: 28,5% błędnych rejestracji UK
Podobne znaki litery G, K, M, O, Q, S z AP < 0,95; 3,2% cyfr „8” czytanych jako „B” ; Nepal
Tablice zagraniczne brak udziału; OpenALPR nie zwracał wyniku dla części tablic europejskich
Tablice dwurzędowe brak udziału; Axis wymaga 70 px szerokości wobec 130 px dla jednorzędowych
Polskie tablice specjalne brak udziału

Dowody

Warunki i rozbieżnościWyniki z Nepalu, Maroka, Chin i Brazylii nie przenoszą się wprost na tablice polskie. Rozkład brytyjski dotyczy błędnych odczytów, nie braków odczytu, i tablic z typowym brytyjskim mocowaniem. Źródła różnią się co do detekcji: w danych nepalskich noc obniża samo wykrycie do 78,2% , podczas gdy w zbiorach publicznych wykrycie przekracza 99% . Brak danych w źródłach o udziale tablic dwurzędowych, zagranicznych i polskich tablic specjalnych w błędach.

Które techniki podnoszą skuteczność całego ciągu do 99% i wyżej: głosowanie z wielu klatek, walidacja składni formatów polskich i unijnych, klasyfikacja kraju, zespoły i fuzja modeli, progi pewności z drugim odczytem, super-rozdzielczość, obsługa mylonych znaków? Podaj zmierzone zyski.

OdpowiedźNajbliżej 99% na pojazd są wdrożenia łączące głosowanie z wielu wycinków, dane z własnego obiektu i poprawne ustawienie kamery: 98,6% przy 15–20 wycinkach na pojazd, gdzie wzrost danych z 3 tys. do 18 tys. etykiet dał 95% → 98,6% (test operatora WINK, jedna kamera bramowa osiedla) , oraz 99% po przebudowie wjazdów (deklaracja TRUETECH) . Największe zmierzone zyski pojedynczych technik: głosowanie czasowe 66,7% → 81,8% (błąd mniejszy o 45%, tablice rumuńskie) , fuzja ośmiu modeli 92,4% → 97,6% na znanych rozkładach , ale tylko 87,6% → ponad 90% na nowych zbiorach , walidacja składni +6,15 pkt proc. (95% CI 4,97–7,44), główny składnik poprawy . Super-rozdzielczość nie poprawia odczytu przy wycinkach 80–150 px typowych dla bram , a próg pewności działa tylko po kalibracji na lokalnych tablicach . Głosowanie ma sufit: błąd stały we wszystkich klatkach (śruba, brud, czcionka) dotyczący odsetka s pojazdów ogranicza wynik do 1 − s, więc 1% takich pojazdów zatrzymuje system na 99% (obliczenia C3). Dla klasyfikacji kraju brak danych w źródłach o zmierzonym zysku.

Technika Zmierzony zysk Warunki
Głosowanie z klatek ważone pewnością 66,7% → 81,8% 33 klipy, tablice rumuńskie
Głosowanie wycinków a uśrednianie obrazów 94,4% wobec 81,7% (15–20 wycinków); 85,1% wobec 68,9% (4–7) WINK, test operatora
Fuzja modeli (głosowanie na poziomie ciągu) 92,4% → 97,6%; nowe zbiory 87,6% → >90% 8 zbiorów uczących i 4 nowe, GPU
Fuzja 4 szybkich modeli 95,4% przy 10,8 ms na obraz GPU Quadro RTX 8000
Walidacja składni 53,9% → 60,05% CCPD, Chiny
Filtr pewności, potem walidacja 89,1% → 91,4% → 93,7% Nepal, PaddleOCR
Dane z obiektu 95% → 98,6% 3 tys. → 18 tys. etykiet
Korekta perspektywy 57,5% → 87,5% (odtworzenie kąta wobec obrotu); 97% po homografii
Super-rozdzielczość brak zysku przy 80–150 px; 0,8% → 39,0% przy 20×40 px
Klasyfikacja kraju brak pomiaru —

Dowody

Parametr Wartości ze źródeł
Szerokość tablicy cel 100 px, margines 120–150 px, granica 30 px (Plate Recognizer) ; 130 px jedno-, 70 px dwurzędowe (Axis) ; min. 94 px (Intel barrier-0001) ; 20–30 px wysokości przy 2 MP (Hikvision)
Gęstość pikseli 100 px na tablicy 520 mm = 192 px/m, 130 px = 250 px/m; przy 2560 px szerokości obrazu daje to pole 13,3 m i 10,2 m (obliczenia F, )
Kąt do 53° pochylenia i 70° z boku, brak odczytu przy 75°, zalecane ≤45° (Plate Recognizer) ; poniżej 30°, gwałtowny spadek powyżej 45° (Placa.ai) ; ±45° (Intel) ; obrót tablicy ±5° (Hikvision)
Oświetlenie IR 850 nm, praca przy 0 lux (Axis) ; noc przy świetle reflektorów 55,7%
Migawka i rozmycie 1/300 s na parkingu, 1/600 s powyżej 30 mph ; przy 30 km/h: 27,8 mm (6,9 px przy 250 px/m) dla 1/300 s i 8,3 mm (2,1 px) dla 1/1000 s (obliczenia E)
Klatki i odległość ok. 15 kl./s dla bram ; ≤30 km/h, 2–7 m (Axis) ; strefa ≤4 m na wjazdach (Hikvision)

Warunki i rozbieżnościWyniki fuzji pochodzą z GPU i ze zbiorów brazylijskich, chińskich, tajwańskich i amerykańskich; czas 10,8 ms nie dotyczy CPU ani NPU. Wynik walidacji składni zmierzono na tablicach chińskich przy niskim punkcie wyjścia (53,9%), a filtr pewności na tablicach nepalskich; nie przenoszą się wprost na tablice polskie. WINK i TRUETECH to dane operatora i integratora bez niezależnej weryfikacji. Dla dużych kątów żadne źródło nie pokazuje 99%: najwyższe wartości to 87,5% dla szerokiego zakresu kątów po odtworzeniu perspektywy i 84,5% czułości dla 0–60° , a zalecenia producentów dotyczą kątów do 30–45° . Wartość ±5° Hikvision dotyczy obrotu tablicy w obrazie, a kąty Plate Recognizer kąta patrzenia kamery, więc nie są ze sobą sprzeczne. Brak danych w źródłach o zmierzonym zysku z klasyfikacji kraju i z walidacji składni polskich tablic.

Założenia S i obliczenia

Skrypt: data/jobs/lpr-cpu-sbc/decyzja/obliczenia/s06.py, wynik: s06.out.

Część 7Duże kąty najazdu

Do jakich kątów poziomych i pionowych komercyjne kamery i silniki LPR niezawodnie odczytują tablice (maksymalne kąty deklarowane przez producentów) i jak szybko w testach spada skuteczność poza tymi granicami?

OdpowiedźWiększość producentów deklaruje granicę 25–35° w poziomie i 30–40° w pionie: Hikvision 30°/30° , Adaptive Recognition CARMEN 30° , ISS 30°/40° , Streaming Networks 35°/35° , Vaxtor yaw poniżej 25° i pitch poniżej 30° . Szerzej deklarują Genetec (50° w poziomie, 30° w pionie) , model Intel license-plate-recognition-barrier-0001 (±45° w obu osiach) i Plate Recognizer, który wg producenta zaleca do 45° w obu osiach, a sam silnik ma czytać do 70° z boku i 53° w pionie, bez odczytu przy 75° . Niezależnych pomiarów skuteczności komercyjnych silników w przedziałach kąta źródła nie zawierają. Najbliższe takim pomiarom są tabela poradnika projektowego (0–15°: ponad 98%, 15–30°: 90–98%, 30–45°: 60–85%, powyżej 45°: poniżej 50%) oraz testy terenowe Plate Recognizer cytowane w pracy naukowej: wyraźny spadek powyżej 70° i odczyt „prawie niemożliwy” przy 75° . Poza granicą deklarowaną najpierw zawodzi OCR, a nie detekcja: tablica jest wykrywana, ale tekst się nie rozczytuje , co pokazuje poradnik ENS Security: powyżej 45° tablica jest wykrywana, ale tekst się nie rozczytuje . Wyniki CCPD-Tilt nie dowodzą tej tezy: system bazowy SSD512+HC odczytuje tablice pochylone (52,04) lepiej niż średnio na całym zbiorze (43,42) .

Silnik / kamera Kąt poziomy Kąt pionowy Dodatkowe warunki Źródło
Plate Recognizer, zalecenie (wg producenta) ≤45° ≤45° ok. 100 px szerokości tablicy
Plate Recognizer, granica silnika (wg producenta) 70° 53° przy 75° brak odczytu
Genetec (tabela Bosch) 50° 30° znak 30–60 px
Intel license-plate-recognition-barrier-0001 ±45° ±45° obrót w płaszczyźnie ±10°, tablica ≥94 px, 88,58% poprawnych odczytów na 1165 tablicach chińskich
Streaming Networks (tabela Bosch) 35° 35° tablica 100–140 px
ISS (tabela Bosch) 30° (20° dla tablic USA i bliskowschodnich) 40° 200 px/m dla tablic UE, 3 klatki
Adaptive Recognition CARMEN 30° 30° powyżej 30° „znaczny” spadek
Hikvision (wg dystrybutora Dipol, 2016) 30° 30° obrót ≤±5°, tablica 130–300 px
Vaxtor VaxALPR <25° <30° roll <25°, parametr Maximum Slope Angle 0–40°
Digital Watchdog ALPR brak 30° do 40 km/h, 25° do 70 km/h, 15° do 120 km/h
SECUINFO (kamera PTZ) 15° 25°

Dowody

Warunki i rozbieżnościDeklaracje dotyczą osi osobno; kąt łączny przy jednoczesnym przesunięciu bocznym i wysokości jest większy (obliczenia w s07-q4). Wartości 70° i 53° Plate Recognizer to granica silnika wg producenta, a nie poziom 99%. Firma sama zaleca 45° . Tabela ENS Security podaje „kąt poziomy 45–110°” przy odczycie powyżej 98% , ale nie definiuje osi odniesienia, a tekst tej samej strony zaleca poniżej 30° . Loyalty-Secu deklaruje 97–99,8% przy „dużym kącie” bez podania kąta . Tabela 0–15°/15–30°/30–45° to typowe wartości z poradnika bez opisanej metody pomiaru. Brak danych w źródłach: niezależnych testów silników komercyjnych w przedziałach kąta poziomego i pionowego na tablicach europejskich.

Jakie metody rozpoznają tablice przy dużych kątach: wykrywanie narożników lub punktów charakterystycznych z prostowaniem perspektywy, sieci transformacji przestrzennej (STN), detekcja obróconych ramek, trening na ukośnych tablicach z augmentacji i danych syntetycznych, kilka widoków? Podaj zmierzone wyniki.

OdpowiedźNajwięcej zmierzonych wyników ma wykrywanie czterech narożników i prostowanie homografią: bez prostowania WPOD-NET osiąga 57,69% na zbiorze CD-HARD , homografia z 2012 r. daje po korekcji 97% rozpoznań aut , a rekonstrukcja widoku z 2026 r. podnosi dokładność przy ekstremalnych kątach o 15–38 punktów . STN przed LPRNet daje 91,5% na CCPD2019 (+8,38 pkt) przy kącie poziomym 20–50° i koryguje pochylenia w zakresie ok. ±35° . Detekcja obróconych ramek (OBB) z regresją kąta podnosi dokładność tablic z 82,7% do 91,5% , ale wycinek i tak jest prostowany przed OCR . Dane syntetyczne dają +5% do +12,1% . Głosowanie wielu modeli OCR podnosi średni wynik z 92,4% do 97,6% , a głosowanie po wielu wycinkach tej samej tablicy daje 98,6% skuteczności systemu przy bramie . Pomiarów dla układu dwóch kamer źródła nie zawierają. Większość wyników pochodzi ze zbiorów chińskich i brazylijskich i nie przenosi się wprost na tablice polskie.

Metoda Wynik Warunki Źródło
Narożniki + przekształcenie afiniczne (WPOD-NET, ECCV 2018) bez prostowania 84,61% AOLP-RP i 57,69% CD-HARD; z prostowaniem wyżej trening na 196 obrazach z syntetycznym wypaczaniem
Homografia (2012) korekcja 98% aut i 94% motocykli; rozpoznanie po korekcji 97% i 89% baza autorów
Odtwarzanie kąta z rzutu perspektywicznego (2013) 87,5% wobec 57,5% dla obrotu płaskiego (szeroki zakres kątów); 89% wobec 86% (małe kąty)
Homografia z dopasowania wielomianu 97,16% poprawnie wyprostowanych (1063 z 1094 symulacji): ±40° w poziomie i ±60° w pionie 100%, ±30°/±30° łącznie 96,06%; 95,33% na 150 zdjęciach rzeczywistych mierzy prostowanie, nie OCR
Homografia uczona stratą OCR (LPTR-AFLNet) lepsza od LPRNet w każdym podzbiorze CCPD, także tilt; błędy niżej o ponad 70% 2,7 MB, <1 GFLOP, 108 kl./s na i7-7700K; tablice chińskie
Rekonstrukcja widoku (2026) +15 do +38 pkt dokładności przy ekstremalnych kątach CCPD i RodoSol-ALPR
STN przed LPRNet (YOLOv5s+STN+LPRNet) 91,5% CCPD2019, +8,38 pkt wobec bazowego modelu; 92% CRPD 7,5 M parametrów, 18,1 GFLOPs; tablice chińskie
OBB YOLOv8 + Transformer 91,5% tablic, 96,8% znaków; bez regresji kąta 82,7% i 90,5%; YOLOv8+CRNN 78,4% między domenami; zoptymalizowana wersja 89,7%
OBB YOLOv8 + MobileNetV3 (detekcja) mAP@0.5 93,2% (+7,3 pkt), 33 kl./s bez OCR
Lekki model wielokątowy (2019) recall 84,5% dla pochylenia 0–60° urządzenia mobilne
Fuzja 8 modeli OCR 92,4% (najlepszy pojedynczy, ViTSTR-Base) → 97,6% (głosowanie większościowe; 12 modeli: 97,0%) średnia z testów wewnątrz zbiorów

Dowody

Warunki i rozbieżnościWyniki z CCPD, CRPD i LSV dotyczą tablic chińskich, a z RodoSol-ALPR tablic brazylijskich. Po zmianie zbioru STN+LPRNet traci od 2,2 do 6,7 pkt (91,45→89,27 i 92,0→85,31) . Wyniki prostowania homografią (97,16%) mierzą poprawność geometrii, nie odczytu. Ustalenie o 9,8 kl./s na Raspberry Pi 4 z Coral cytuje w dowodzie tylko wynik 42,3 kl./s na RTX 3090 . Ustalenia nie podają liczby dla WPOD-NET z prostowaniem na CD-HARD. Źródła nie zawierają pomiaru 99% dla kąta powyżej 30°: najwyższe zmierzone wartości dla zakresów ukośnych to 91,5% na tablicach chińskich , a 98,6% z głosowaniem po klatkach dotyczy kamery przy bramie bez podanego kąta . Brak danych w źródłach: zmierzonej skuteczności układu dwóch kamer na tym samym pasie przy dużych kątach; producenci zalecają drugą kamerę lub zoom motorowy, gdy tablica ma mniej niż 130–150 px , ale nie podają wyników.

Które zbiory danych i benchmarki zawierają tablice widziane pod dużymi kątami i jak modele na nich trenowane radzą sobie z widokami ukośnymi?

OdpowiedźSpośród zbiorów rzeczywistych jawnie wydzielone podzbiory kątowe ma w źródłach tylko CCPD (Chiny, licencja MIT, ponad 300 tys. obrazów): Rotate i Tilt z adnotacją kąta poziomego i pionowego oraz czterech narożników . Detektory bazowe z 2018 r. osiągają tam 88,19–91,86 AP, a system SSD512+HC 52,04 (Tilt) i 52,82 (Rotate) pełnego odczytu, czyli więcej niż jego średnia 43,42 na całym zbiorze testowym . Nowe modele z prostowaniem dochodzą do 91,5% na podzbiorze z kątem poziomym 20–50° . Ukośne widoki zawierają też AOLP-RP (Tajwan) , CD-HARD (102 obrazy, głównie ukośne) , RodoSol-ALPR (Brazylia, narożniki we wszystkich obrazach) i syntetyczna siatka kątów 0–89° z 2026 r. . Wyniki z tych zbiorów nie przenoszą się wprost na tablice polskie. Zbiory europejskie ze źródeł (UC3M-LP, polski zbiór z Katowic) nie mają opublikowanych wyników dla widoków ukośnych .

Zbiór Region Skala Kąty Wyniki na widokach ukośnych Źródło
CCPD (Rotate, Tilt) Chiny >300 tys. obrazów, MIT adnotacja kąta poziomego i pionowego, 4 narożniki detekcja Tilt 88,19–91,86 AP; odczyt SSD512+HC 52,04/52,82 (średnia całego zbioru 43,42 ); STN+LPRNet 91,5%
AOLP (AC, LE, RP) Tajwan 681 + 757 + 611 obrazów RP: widoki frontalne i ukośne z bliska WPOD-NET bez prostowania 84,61% na RP; 90,8% → 62,7% po wyłączeniu zbioru z treningu
CD-HARD różne regiony 102 obrazy głównie ukośne, czytelne dla człowieka 57,69% bez prostowania; CRNN między zbiorami 31,7%
RodoSol-ALPR Brazylia 20 000 obrazów, 1280×720, licencja akademicka 4 narożniki w każdym obrazie OpenALPR 3772 z 4000 aut; rekonstrukcja +15–38 pkt przy ekstremalnych kątach
UFPR-ALPR Brazylia 4 500 obrazów, licencja akademicka ruchoma kamera, część widoków ukośnych brak wyników kątowych
CRPD Chiny brak liczby m.in. pochylenie 92,0%; po treningu na innym zbiorze 85,31–89,27%
BLPR-B (Blender) Boliwia 49 392 obrazy syntetyczne sterowana perspektywa 89,6% znaków na danych rzeczywistych
Syntetyczna siatka (2026) brak siatka [0°, 89°]² oba kąty 90–92% siatki odczytywalne, AUC 0,89–0,93
UC3M-LP Hiszpania 1 975 obrazów, 2 547 pojazdów brak opisu kątów brak wyników kątowych
Poland vehicle license plate dataset (Kaggle) Polska (Katowice) brak liczby różne kąty, scena przy szlabanie, narożniki tablic brak wyników

Dowody

Warunki i rozbieżnościŹródła różnie opisują CCPD: zdjęcia z ręcznych aparatów pracowników firmy parkingowej na ulicach albo kamery monitoringu przy wjazdach na parkingi w Hefei . Podają też różną wielkość zbioru: ponad 250 tys. , ponad 300 tys. i ponad 350 tys. . Wyniki na CCPD, AOLP, CRPD i RodoSol-ALPR dotyczą tablic chińskich, tajwańskich i brazylijskich o innym formacie i kroju niż tablice polskie. Brak danych w źródłach: europejskiego zbioru z adnotacją kąta i opublikowanymi wynikami dla widoków ukośnych.

Jak położenie, wysokość i odległość kamery przy pasie ze szlabanem zmieniają kąt i jakie zasady montażu podają producenci, gdy geometria pasa wymusza widok z boku?

OdpowiedźKąt poziomy zależy od przesunięcia bocznego o i odległości punktu odczytu d: θ = atan(o/d). Przy kamerze na słupku 1,5 m od osi pasa kąt nie przekracza 30°, gdy tablica jest odczytywana co najmniej 2,6 m przed kamerą, a 45° od 1,5 m. Przy przesunięciu 2,5 m (widok z boku, np. z wysepki) potrzeba 4,3 m dla 30° S[obliczenia]. Kąt pionowy rośnie z wysokością: kamera na 2,5 m widzi tablicę z odległości 4 m pod kątem 27°, a z 2 m pod kątem 45° S. Producenci zalecają oddalanie punktu odczytu i dłuższą ogniskową, by zmniejszyć kąt , prowadzenie pojazdu w zakresie ±15° od osi obiektywu , jedną kamerę na pas i drugą kamerę lub zoom motorowy, gdy tablica ma mniej niż 130–150 px . Widok z boku mieści się w deklaracjach większości silników do 30° w każdej osi , a w deklaracjach Plate Recognizer, Genetec i Intel do 45–50° , jeśli po skróceniu tablica ma co najmniej 100–150 px szerokości . Dla 2 MP oznacza to pole widzenia w punkcie odczytu nie szersze niż 7,1 m przy 45° i 5,0 m przy 60° (T3 w obliczeniach).

Odległość d wzdłuż pasa S Kąt poziomy Kąt pionowy Kąt łączny px szerokości 2 MP / 4 MP, 4 mm px szerokości 2 MP / 4 MP, 6 mm Wysokość znaku 2 MP / 4 MP, 4 mm
1,5 m 45° 34° 50° 242 / 323 364 / 485 38 / 51
2,0 m 37° 27° 42° 228 / 304 342 / 456 34 / 46
3,0 m 27° 18° 31° 191 / 255 286 / 382 27 / 36
4,0 m 21° 14° 24° 158 / 211 238 / 317 22 / 30
6,0 m 14° 9° 17° 115 / 153 172 / 229 16 / 21

Kamera na słupku obok pasa: przesunięcie 1,5 m, wysokość 1,5 m, tablica na 0,5 m, matryca 1/2,8″ S; obliczenia/s07.py, tabela T7.

Dowody

Warunki i rozbieżnościZalecenia montażowe są rozbieżne: od 15° (CCTV Camera World, PlakaNet) przez 30° (Hikvision, Adaptive Recognition) do 45° (Plate Recognizer) . Wartości wysokości 5–7 m i odległości 10–25 m z poradnika dotyczą dróg, nie szlabanów. Producenci podają granice dla osi osobno, a przy kamerze z boku i z góry kąt łączny jest większy od każdego z kątów składowych (31° łącznie przy 27° poziomo i 18° pionowo w T7). Brak danych w źródłach: zmierzonej skuteczności przy konkretnej geometrii pasa ze szlabanem oraz zasad producentów dla układu dwóch kamer na jednym pasie.

Założenia S i obliczenia

Część 8Wyróżniki: co może dać więcej niż zwykłe systemy LPR

Jakie funkcje poza odczytem tablicy oferują czołowe produkty LPR (marka, model i kolor, kraj, typ pojazdu, kierunek jazdy, dopasowanie pojazdów bez czytelnej tablicy, wykrywanie brudnych, zasłoniętych lub fałszywych tablic) i które z nich działają na brzegu na CPU?

OdpowiedźCzołowe produkty oferują wszystkie wymienione funkcje, ale nierówno: marka, model i kolor (MMC) oraz typ pojazdu są standardem kamer i silników klasy premium, kraj i kierunek należą do funkcji podstawowych, a alarm o sklonowanej tablicy deklaruje tylko część dostawców, np. Neural Labs . Na brzegu na samym CPU działają: Plate Recognizer Stream z MMC (wg producenta Raspberry Pi 4 GB obsługuje 1 kamerę 1080p z MMC przy dużym ruchu) , , silnik Carmen w kamerze Vidar na czterordzeniowym CPU 4×1,4 GHz z MMR w standardzie , oraz Eyedea ANPR na CPU AArch64 . ultimateALPR SDK ma osobno włączane moduły koloru, marki i modelu, typu nadwozia i kraju oraz przyspieszenie na NPU Amlogic i NXP , ; Hailo wskazuje MMCR jako zastosowanie swoich akceleratorów . Pojazdy bez tablicy zgłaszają Plate Recognizer (typ, marka, model, kierunek, kolor) i ultimateALPR (opcja car_noplate_detect_enabled, domyślnie wyłączona) ; produktu parkingowego, który dopasowuje pojazd bez tablicy przez ReID, ustalenia nie opisują. Część funkcji działa tylko w chmurze, np. rozpoznawanie akcesoriów pojazdu w Plate Recognizer (70 USD miesięcznie za kamerę, wersja lokalna „wkrótce”) , .

Funkcja Produkty (deklaracje producentów) Brzeg: CPU / NPU Warunki i ograniczenia
Marka, model, kolor Plate Recognizer: >1000 marek i modeli ; Carmen MMR: 230+ marek, 1700+ modeli ; Hikvision DS-TCG406-E(ER): 84 marki, 11 kolorów , ; Hanwha PNV-A9081RLP: LPR + MMCR na brzegu ; Eyedea: marka, model, generacja, kolor, liczba osi PR Stream: Raspberry Pi 4 GB, 1 kamera z MMC ; UP Squared (PassMark 2096): 1,45 GB RAM z MMC wobec 1,30 GB bez ; Vidar: 4 rdzenie CPU na ANPR i MMR kolor wiarygodny głównie w dzień ; MMC w PR za dopłatą
Kraj, region PR: 90+ krajów, osobny silnik DE/AT z umlautami , ; Hikvision: 130+ krajów ; Carmen: 160+ krajów, 38 000+ typów tablic ; Eyedea: kraj i numer, każde >99% fast-plate-ocr (otwarty): opcjonalna predykcja regionu, ONNX Runtime z CPUExecutionProvider , —
Typ pojazdu PR: 7 klas w silniku bazowym, także w wersji próbnej , ; Hikvision: 10 klas ; Milesight PlateXpert 2.0: 7 klas, w tym rower i hulajnoga jak MMC —
Kierunek Axis ALPV: pole carMoveDirection ; Hikvision: trafność kierunku ≥98% ; PR Stream: Direction of Travel ; Carmen Einar: kierunek na 2 pasach w kamerze (Axis, Hikvision), CPU (PR) Hikvision: przy zalecanym montażu i oświetleniu
Pojazd bez czytelnej tablicy PR ; ultimateALPR ; Neural Labs: alarm „pojazd bez tablicy” ; ANPR Watch: nieczytelna tablica jako anomalia ze zdjęciem i MMC do weryfikacji przez personel CPU (PR), CPU/NPU (ultimateALPR) —
Tablica brudna, zasłonięta, zgięta Hikvision: rozpoznawanie brudnych tablic ; Milesight: częściowe zasłonięcie, cień, odkształcenie, brud ; PR: tablice wgniecione i częściowo zasłonięte przez przechodnia w kamerze (Hikvision, Milesight), CPU (PR) brak liczb skuteczności dla tych przypadków
Tablica fałszywa, sklonowana, podmieniona Neural Labs: alarm klonu ; PR: MMC utrudnia podmianę tablicy ; system PSCA w Pendżabie (media) — Hikvision nie wymienia wykrywania klonów

Dowody

Warunki i rozbieżnościLiczby skuteczności MMC i kierunku to deklaracje producentów; niezależnych testów MMC na pojazdach europejskich w ustaleniach brak. W zbiorze UFPR-VeSV obrazy nocne IR stanowiły 21,5%, a dały 53,4% błędów marki , czyli błąd marki na IR występował ok. 4,2 razy częściej niż w dzień (obliczenia/s08.out, p. 4); zbiór brazylijski nie przenosi się wprost na Polskę. Kolor nocą jest niewiarygodny , więc przy wjeździe z oświetlaczem IR zostają marka i typ. Materiały PR podają sprzeczne wymagania: pełny przód lub tył pojazdu wobec 40% widocznego pojazdu . Brak danych w źródłach o skuteczności wykrywania klonów oraz brudnych i zasłoniętych tablic.

Na co skarżą się użytkownicy, instalatorzy i operatorzy parkingów w obecnych systemach LPR przy wjazdach i jakie funkcje rozwiązałyby te problemy?

OdpowiedźNajczęstsze skargi dotyczą błędnych odczytów i pominiętych pojazdów, a główna przyczyna leży w ustawieniu kamery, nie w modelu . W Roseville 71% z 1427 alertów Flock z lat 2023–2024 wynikało z błędnych odczytów: pomylone znaki (9 czytane jako 8), rozmyte obrazy, pominięte pojazdy , ; producent przypisał to kamerom zamontowanym wyżej i dalej niż zaleca . W brytyjskich parkingach brak odczytu wyjazdu lub wjazdu („double dipping”) wynika zwykle ze źle zamontowanych kamer . Wg Plate Recognizer stosowanie zasad ustawienia kamery decyduje o skuteczności 75% albo 98% (wersja strony w języku hindi: 75% → 98–99% ); przy 500 wjazdach na dobę to 125 albo 10 interwencji dziennie (obliczenia/s08.out, p. 1). Dalsze skargi: noc i odblaski , pogarszanie się skuteczności przez kurz na obiektywie i dryf kalibracji , , rzadkie aktualizacje silników , zawyżane deklaracje skuteczności i koszt ręcznej obsługi każdego błędu , . Rozwiązują je: asystent ustawienia kamery z pomiarem na żywo, ciągła diagnostyka jakości i dryfu, głosowanie wieloklatkowe z walidacją formatu, obsługa pojazdów bez odczytu oraz uczenie na poprawkach operatora.

Problem Dowód Funkcja rozwiązująca Istniejące wzorce
Kamera za szeroko, za wysoko, za daleko; za mało pikseli na tablicy szeroki kadr zamiast wjazdu ; montaż za wysoko lub za daleko ; 4–5 MP przy zbyt szerokim polu nie daje gęstości pikseli ; brak weryfikacji na prawdziwych klatkach asystent ustawienia: szerokość tablicy w px, kąt, czas w kadrze, ocena gotowości Axis: kąty kamery i odległość przechwytu na żywo z ostrzeżeniem ; PR Health Score ≥75% ; Milestone: autokonfiguracja ze zdjęć i funkcja walidacji ,
Złe ustawienia obrazu PR zaleca wyłączyć AGC, DNR, autofokus i BLC ; ręczny dobór parametrów jest trudny, bo zależy od modelu, montażu i sceny kontrola obrazu w asystencie profil sceny „license plate capture” w kamerach Axis
Pomylone podobne znaki 9 czytane jako 8 ; H↔M, M↔N na obrazach IR walidacja formatu kraju , ; głosowanie wieloklatkowe ; pewność każdego znaku Milesight: rozróżnianie I/1 i E/3
Pominięte pojazdy Flock buduje wykrywanie pominiętych pojazdów ; double dipping zdarzenie „pojazd bez odczytu” z detektora pojazdu PR ; ultimateALPR
Noc, odblaski, deszcz bez IR odblaski reflektorów dobór ekspozycji pod wjazd Hikvision: algorytm ekspozycji wjazd/wyjazd ; Milesight: kilka ekspozycji jednego pojazdu
Pogorszenie z czasem kurz na obiektywie, kwartalny audyt kalibracji ; dryf ustawienia kamery stała diagnostyka: odsetek odczytów, pewność, px tablicy Spot AI: tygodniowy wskaźnik zweryfikowanych trafień
Koszt każdego błędu 500 wjazdów przy 97% = 15 błędów na dobę, 450 na miesiąc ; 92% × 95,1% = 87,5%, czyli 250 interwencji na dobę przy 2000 wjazdów ; Exeter: „jedź powoli, odczekaj 30 s”, przy braku odczytu bilet , ścieżka wyjątku: zdjęcie, MMC, korekta operatora KEYTOP: ponowne przetwarzanie wieloklatkowe, ręczne wpisanie, druga kamera ; Sighthound: obsługa poprawia odczyt, system się uczy
Rzadkie aktualizacje raz lub dwa razy w roku albo wcale ; Hikvision i Hanwha co 12–18 miesięcy wg konkurenta (PR) regularne aktualizacje modeli PR co 3–6 tygodni
Brak wiarygodnej weryfikacji deklaracje do 100% ; brak metod weryfikacji ; benchmark międzynarodowy mówi mało o konkretnej bramie tryb cieniowy i raport skuteczności na obiekcie ANPR Watch: 30 dni z otwartymi szlabanami i systemem w tle

Dowody

Warunki i rozbieżnościDane z Roseville dotyczą policyjnych alertów w USA, nie parkingu, a wyjaśnienie o montażu pochodzi od producenta . Wypowiedź o double dipping opiera się na źródłach magazynu Which?, nie na pomiarze . Para 75%/98% to deklaracja producenta bez niezależnego testu . Brak danych w źródłach: ankiety lub statystyki skarg operatorów parkingów w Polsce.

Które najnowsze kierunki badań i produkty zagraniczne (modele wizyjno-językowe do tablic, super-rozdzielczość tablic niskiej jakości, rozpoznawanie niezależne od układu tablicy, samouczenie z poprawek operatora, automatyczny asystent ustawienia kamery, diagnostyka jakości obrazu) mogłyby wyróżnić brzegowy system LPR na CPU i które są wykonalne na CPU komputera SBC?

OdpowiedźNa CPU SBC wykonalne i wartościowe są: asystent ustawienia kamery, diagnostyka jakości i dryfu, głosowanie wieloklatkowe i fuzja z walidacją formatu, rozpoznawanie niezależne od układu tablicy na lekkich modelach oraz zbieranie poprawek operatora z treningiem poza SBC. VLM jako czytnik podstawowy wymaga GPU ; model 3B na SBC generuje 5–7 tokenów/s , , co daje 3,2–4,9 s na zapytanie bez kosztu enkodera obrazu albo ok. 84 s przy wolniejszym pomiarze prefill (obliczenia/s08.out, p. 5), więc nadaje się tylko na asynchroniczną drugą opinię. Super-rozdzielczość nie pomaga przy kamerach bramowych z wycinkami 80–150 px i może pogorszyć OCR na czytelnych obrazach o do 9% ; pomaga przy wycinkach 20–50 px .

Kierunek Wyniki w badaniach i produktach Koszt obliczeń Wykonalność na SBC bez GPU
VLM PaliGemma 3B (Neural Sentinel): 94,2% trafności, 91,8% dokładnych odczytów wobec 82,1% dla YOLO+Tesseract i 88,5% dla systemu komercyjnego, obrazy z bramek autostradowych , ; Llama-3.2-Vision bez douczania: 91,7% na zbiorze ze smartfonów ; MiniCPM-V: 54,2% na UFPR-ALPR 152 ms średnio, 298 ms p99 (wg autorów z GPU ); VehiclePaliGemma: 7 kl./s na A100 niska: sekundy na zapytanie; ryzyko halucynacji poprawnego formatowo, ale błędnego numeru
Super-rozdzielczość LCDNet + MVCP: 1,7% → 31,1% → 44,7% przy 5 obrazach (UFPR-SR-Plates, Brazylia) ; LPSR (1,9 mln parametrów, 13,35 GFLOPs): EMA 23,70% → 62,80% (CCPD, Chiny) , ; WINK: 0,0% poprawy dokładnych odczytów na 2000 wycinków <100 px LCDNet 61,88 ms na klatkę, sprzęt niepodany ; SRVGGNetCompact 42 tys. parametrów ~9 ms w potoku na CPU technicznie tak, przy wjeździe bez korzyści
Głosowanie i fuzja WINK: głosowanie po wycinkach 92,0% wobec 79,5% najlepszego wycinka ; fuzja modeli 92,4% → 97,6% , optimum 4–6 modeli ; ICPR 2026: 3. miejsce bez SR (80,17%) wobec 82,13% zwycięzcy , OCR × liczba wycinków; 15 wycinków przy 15 kl./s i ≥1 s w kadrze wysoka
Niezależność od układu tablicy Laroca i in.: średnio 96,9% na 8 zbiorach z 5 regionów, o 9,1 pkt proc. lepiej niż Sighthound i o 6,2 niż OpenALPR ; nowy układ wymaga douczenia tylko detektora i klasyfikatora układu ; wizja + model językowy bez klasyfikacji układu , 94,60% na 889 nocnych obrazach IR ostatni model: 198 GFLOPs, 55,565 ms, sprzęt niepodany ; YOLOv11 „znak jako obiekt”: 14 kl./s na CPU i7 1,9 GHz, tablice marokańskie, 88,2% , , wysoka dla lekkich modeli (fast-plate-ocr z regionem ); niska dla modeli ~200 GFLOPs S
Samouczenie Sighthound: poprawka obsługi uczy system ; Milesight: samouczenie ; Neural Sentinel: bufor 2000 poprawek → LoRA z powtórką 70:30 ; WINK: 95% → 98,6% dzięki wzrostowi z 3000 do 18 000 zweryfikowanych etykiet LoRA na ARM CPU trwa godziny lub dni zbieranie etykiet na SBC: wysoka; trening na SBC: niska; trening poza SBC: wysoka S
Asystent ustawienia kamery Axis: kąty i odległość przechwytu na żywo z czujnika grawitacji w kamerze ; kreator scenariusza, ROI i kierunku w ALPV ; PR Health Score ; Carmen GO: konfiguracja <3 min ; NVIDIA AMC: 6-krokowa kalibracja wielokamerowa na DeepStream , progi: tablica ~100 px (PR) lub ≥130 px (Axis) ; znak ≥16 px, pewnie 20–25 px ; kąt ≤30° wysoka: wykorzystuje wyjście detektora S
Diagnostyka jakości obrazu Axis Image Health Analytics jako osobny produkt ; CLIP-IQA i BRISQUE do wyboru klatek ; EQ-LPR z lekką siecią oceny jakości po destylacji , ; klasyfikator frontalności TransLPRNet jako ocena jakości koszt CPU metryk IQA: brak danych wysoka dla wskaźników z detektora i statystyk odczytów S

Dowody

Warunki i rozbieżnościNeural Sentinel nie podaje sprzętu przy 152 ms , ale stwierdza, że model 3B wymaga GPU ; dane pochodzą z bramek autostradowych, nie z parkingu . Wyniki SR dotyczą zbiorów brazylijskich i chińskich i nie przenoszą się wprost na tablice polskie. TransLPRNet obsługuje tylko tablice chińskie ; zbiór CBLPRD-330k do zasłonięć jest syntetyczny, bez rozmycia ruchu i pogody . Prefill na Pi 4 różni się w jednym źródle o rząd wielkości , . Licencja zbioru UniDataPro: brak danych w źródłach. Koszt CPU metryk BRISQUE i CLIP-IQA: brak danych w źródłach.

Wyróżniki uszeregowane według wartości dla klienta parkingu i wykonalności na SBC

  1. Asystent ustawienia kamery z oceną gotowości stanowiska. Usuwa główną przyczynę błędów , ; różnica 75% wobec 98% to 125 wobec 10 interwencji na dobę przy 500 wjazdach (obliczenia/s08.out, p. 1). Mierzy szerokość tablicy, wysokość znaku, kąt i czas w kadrze z wyjścia detektora i porównuje z progami , , , , . Zwykłe kamery CCTV nie mają czujnika orientacji jak Axis , więc kąt trzeba szacować z geometrii tablicy S.
  2. Ciągła diagnostyka jakości i dryfu z alarmem. Odpowiada na kurz i przesunięcia kamery , oraz pominięte pojazdy ; wskaźnik zweryfikowanych trafień wskazuje problemy z ustawieniem kamery . Wykonalność wysoka: statystyki odczytów, pewności i pikseli tablicy S.
  3. Głosowanie wieloklatkowe, walidacja formatu PL/UE i pewność każdego znaku. Ogranicza mylenie znaków ; głosowanie zmniejszyło błędy o 61%, fuzja modeli o 68% (obliczenia/s08.out, p. 3); przy wjeździe jest ok. 15 wycinków na przejazd , .
  4. Ścieżka wyjątku dla pojazdu bez odczytu. Zdarzenie z typem, kierunkiem, kolorem w dzień i zdjęciem do szybkiej korekty zastępuje bilet awaryjny i skraca ręczną obsługę , . PR uruchamia MMC na Raspberry Pi 4 , a NPU RK3588 obsługuje detektor przy wolnym CPU , .
  5. Uczenie na poprawkach operatora. Wzrost z 3000 do 18 000 zweryfikowanych etykiet podniósł skuteczność z 95% do 98,6% . SBC zbiera etykiety, trening odbywa się poza nim ; na jednym obiekcie próg 2000 poprawek wymaga 33–400 dni, więc etykiety trzeba łączyć z wielu obiektów S.
  6. Kierunek ruchu i typ pojazdu. Rozdziela wjazd i wyjazd na jednej kamerze i wspiera wykrywanie jazdy „na zderzaku” ; Hikvision deklaruje ≥98% trafności kierunku . Wykonalność wysoka.
  7. MMC jako kontrola zgodności z tablicą. Utrudnia podmianę tablic i wykrywa błędne odczyty , ; ograniczenia: kolor tylko w dzień , błędy marki na IR ok. 4,2 razy częstsze , 1 kamera z MMC na Raspberry Pi 4 . Wykonalność średnia.
  8. Rozpoznawanie niezależne od układu tablicy, z krajem. Nowy układ wymaga tylko douczenia detektora ; lekkie modele z regionem działają na CPU . Wartość zależy od udziału tablic zagranicznych na obiekcie (brak danych w źródłach).
  9. Wykrywanie fałszywych i sklonowanych tablic. Skuteczności w źródłach brak; na SBC wykonalne jako porównanie MMC z wcześniejszymi przejazdami tej samej tablicy , S.
  10. VLM jako asynchroniczna druga opinia lub opis pojazdu. Sekundy na zapytanie na CPU SBC (obliczenia/s08.out, p. 5) i ryzyko halucynacji ; wartość tylko dla rzadkich przypadków o niskiej pewności.
  11. Super-rozdzielczość. Przy wycinkach 80–150 px bez korzyści , z ryzykiem pogorszenia OCR ; głosowanie wieloklatkowe daje porównywalny efekt .

Założenia S i obliczenia